EVSB: Komuna e Vitisë nuk po e përfillë rregulloren e vitit 2014

Viti – Komuna e Vitisë, përpos obligimeve të pa kryera për shërbimet e varrimit ndaj Bashkësisë Islame të Vitisë, e që shifra e borxhit me muajin nëntor arrin shumën e 20.000, €, Komuna nuk bënë as rregullimin apo mirëmbajtjen e varrezave siç janë të përcaktuara dhe të përshkruara në rregulloren e miratuar nga Kuvendi Komunal i Vitisë datë: 29.12.2014 thuhet në reagimin e BIK-ut, në Viti, përcjell EVSB.

Ekipet Vepruese për Siguri në Bashkësi, janë grupe të ndryshme njerëzish, që përfshijnë përfaqësues nga komuniteti, qeveritë lokale dhe Policia, të cilët kanë për qëllim, identifikimin dhe adresimin e çështjeve që kanë të bëjnë me krimin, sigurinë dhe kualitetin e jetës, për të arritur qëllimin e përbashkët, dhe krijimin e një bashkësie më të sigurt.

Komuna e Vitisë, përpos obligimeve të pa kryera për shërbimet e varrimit ndaj Bashkësisë Islame të Vitisë, e që shifra e borxhit me muajin Nëntor arrin shumën e 20.000, €, Komuna nuk bënë as rregullimin apo mirëmbajtjen e varrezave siç janë të përcaktuara dhe të përshkruara në rregulloren e miratuar nga Kuvendi Komunal i Vitisë datë: 29.12.2014 thuhet në reagimin e BIK-ut, në Viti.

Dispozitat e përgjithshme të kësaj rregullore tregojnë qartë se:
Neni 1.1. Thotë se me këtë Rregullore përcaktohet mënyra e rregullimit të varrezave, mirëmbajtja e tyre,si dhe shërbimet e varrimit në tërë territorin e Komunës së Vitisë.
Neni 1.2. Rregullimi dhe mirëmbajtja e varrezave është veprim Komunal me interes të përgjithshëm.
Neni 2
Rregullimi dhe mirëmbajtja e varrezave nënkupton rregullimin dhe mirëmbajtjen e objekteve dhe mjeteve të cilat shërbejnë për kryerjen e shërbimit të varrimit, rregullimin dhe mirëmbajtjen e rrugëve, hapësirave ndërmjet varreve, mirëmbajtjen e gjelbërimit, rendit dhe pastërtisë, largimit të dëborës dhe akullit, përgatitjen e hapësirës për varrim si dhe kryerjen e punëve t’jera të cilat janë të lidhura me rregullimin dhe mirëmbajtjen e varrezave-varreve në veçanti.
Neni 7.1. Varrezat duhet të jenë të rrethuara,mjetet për rrethoja dhe riparimin e rrethojave e siguron nga buxheti Komunal dhe burimet e t’jera(donatorët e mundshëm).
Të gjitha bukur të shkruara dhe të precizuara me nene, por cili nenë i kësaj rregullore të lart përmendur po përfillet, apo zbatohet në praktikë nga Institucionet Komunale, thuhet nga anëtarët e BIK-ut, në Komunën e Vitisë, e që janë të shumtë.

Anëtarët e kësaj bashkësie, nga Komuna e Vitisë, shprehin dyshimet e tyre se, ndryshimi i rregullores së mëparshme, në të tanishmen, qenka bërë për të mashtruar opinionin e gjerë se ne” bëjmë shumë për ju”, e ju të na votoni neve!.

Nëse Komuna sipas kësaj Rregullore i mirëmban varrezat dhe parqet publike, atëherë pse ne qytetarët e disa fshatrave, detyrohemi nga njëra anë të paguajmë edhe punëtor privat për mirëmbajtje të këtyre hapësirave, çka po fshihet këtu, kush është humbësi e kush po manipulon dhe përfiton në kurriz të qytetarit…..!.thuhet në reagimin e koordinatorit të EVSB-së, për Komunën e Vitisë, Imri Emërllahu./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).