Eurodeputeti Mandl: T’i bëhet e qartë regjimit të Vuçiqit se njerëzit në Kosovë s’mund të provokohen

/ 2 minuta lexim
Fundamenti

Eurodeputeti austriak Lukas Mandl, gjatë diskutimit për Kosovën në Parlamentin Evropian, ka thënë se komisioni nuk duhet t’i kthehet punës së vetë të përditshme, sikur çdo gjë është në rregull.

Ai tha se duhet bërë të qartë regjimit të Vuçiqit dhe të gjithë të tjerëve në atë anë, se njerëzit në Kosovë s’mund të provohen e duhet të ketë depershkallëzim.

“Pas ngjarjeve të fundit njerëzit në Kosovë janë të frikësuar. Kujtimi i luftës dhe mizorisë është i pranishëm. Me udhëheqësit serbë, KE nuk duhet t’i kthehet punës si zakonisht. Liderët e Kosovës mund të mos lejojnë të provokohen. Përshkallëzimi, çfarë dëshiron Vuçiq”, tha Mandl.

Tutje ai ka hedhur kritika, ndaj përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell anëtarët e tjerë të Komisionit, që nuk kanë marrë pjesë në seancë në Parlamentin Evropian.

ARKATANA

“Komisioni ka dështuar me politikën e vetë në Ballkanin Perëndimor”, u shpreh Mandl.

Ndërsa eurodeputeti austriak, Thomas Waitz, tha se Lajçak duhet të reflektojë ose të japë dorëheqjen.

Sipas tij, BE-ja duhet të ngrijë fondet për Serbinë derisa të ketë një hetim ndërkombëtar për sulmet ndaj Kosovës./Telegrafi/