Eurodeputeti gjerman: Refuzimi i liberalizimit të vizave për Kosovën, gabim i BE-së

Eurodeputeti gjerman nga radhët e të Gjelbërve, Reinhard Bütikofer, ka kritikuar Brukselin për mosliberalizimin e vizave për Kosovën.

Ai e ka quajtur gabim të Bashkimit Evropian refuzimin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Përmes një shkrimi në “Twitter”, ai ka thënë se krahas mohimit të liberalizimit të vizave për Kosovën, marrëzi po aq e madhe e BE’së ka qenë mosdhënia e dritës së gjelbër për negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Gjërat esenciale të gjeopolitikës ende nuk janë mësuar”, shkruan ai.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS