Eurodeputeti gjerman: Refuzimi i liberalizimit të vizave për Kosovën, gabim i BE-së

Eurodeputeti gjerman nga radhët e të Gjelbërve, Reinhard Bütikofer, ka kritikuar Brukselin për mosliberalizimin e vizave për Kosovën.

Ai e ka quajtur gabim të Bashkimit Evropian refuzimin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Përmes një shkrimi në “Twitter”, ai ka thënë se krahas mohimit të liberalizimit të vizave për Kosovën, marrëzi po aq e madhe e BE’së ka qenë mosdhënia e dritës së gjelbër për negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Gjërat esenciale të gjeopolitikës ende nuk janë mësuar”, shkruan ai.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).