Uji Dea

Eurodeputeti gjerman: Kurti duhet t’i bëjë detyrat e shtëpisë, përndryshe ngel në klasë

/ 2 minuta lexim

Eurodeputeti i Gjermanisë, Peter Beyer, përgjatë fjalimit që mbajti në Bundestag, kërkoi nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, që “të bëjë detyrat e tij”, duke konsistuar në formimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, derisa paralajmëroi se “kush nuk i bën detyrat, ngel”.

Beyer, në fjalimin e plotë të publikuar në gjuhën gjermane në llogarinë e tij në ‘Facebook’, ka thënë se beson se Kurti mund ta bëjë një gjë të tillë, raporton Gazeta Express.

“Të nderuar zonja dhe zotërinj, unë do i jap zonjës Presidente detyra të shtëpisë. Kush nuk i përfundon detyrat e shtëpisë ngel në klasë. Njësoj është edhe procesi i afrimit me BE’në, në të cilin ai që nuk i zbaton reformat, nuk mund t’i afrohet BE’së. Për këtë, i apeloj Qeverisë Kurti, dhe, të them të vërtetën besoj tek Albin Kurti, se ai duhet tani të themelojë Asociaconin e Komunave me shumicë serbe, për të cilën janë zotuar. Këtë detyrë, duhet ta kryej”, ka deklaruar përfaqësuesi i Gjermanisë në BE

Eco Higjiena

Ai kërkesa ka pasur edhe për shtetet anëtare të BE’së. Më konkretisht, ai ka apeluar që Holanda dhe Franca ta mbështesin liberalizimin e vizave të Kosovës.

“Të nderuar zonja dhe zotërinj, liberalizimi i vizave për Kosovën duhet të ndodh tani. Apeloj nga këtu, veçanërisht ndaj Holandës dhe Francës të cilat refuzojnë ani pse e dijnë se kriteret për liberalizimin e vizave janë përmbushur, që ta mbështesin këtë process”, është deklaruar ai.