EULEX: Mandati ynë është i garantuar me ligjet e Kosovës dhe ato ndërkombëtare

Një ditë pasi u bë publik një qëndrim i Presidencës ku thuhej se mandati i Misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX) ka përfunduar, ky mision ka thënë se mandati i tyre është i garantuar me ligjet vendore dhe ndërkombëtare.

Në një përgjigje për Euronews Albania, EULEX thekson se qëndrimi dhe funksionimi i tyre në Kosovë është i garantuar.

“Lidhur me pyetjet tuaj për mandatin e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX), ju lutem vini re që prezenca dhe operimi i EULEX-it vazhdon të jetë i garantuar sipas ligjeve të Kosovës dhe atyre ndërkombëtare, përfshirë vendimet e Këshillit Evropian”, thuhet në përgjigje.

EULEX shpreh gatishmërinë për të vazhduar bashkëpunimin me Qeverinë e Kosovës, duke rikujtuar se Kosova, përmes Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, ka marrë obligime për të bashkëpunuar me Bashkimin Evropian në forcimin e institucioneve të sundimit të ligjit.

“Ne duam të vazhdojmë të punojmë me Qeverinë e Kosovës për të çuar përpara agjendën tonë të përbashkët për forcimin e institucioneve të Kosovës për sundimin e ligjit. Kosova ka marrë obligime me Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, specifikisht Nenin 5 dhe Nenin 13, që të punojë së bashku me Bashkimin Evropian, përfshirë EULEX-in, në forcimin e institucioneve të saja për sundimin e ligjit. Ne kemi pasur partneritet të fortë që nga viti 2008 dhe mbështetja dhe asistenca jonë për institucionet e Kosovës për sundimin e ligjit vazhdon”, thekson EULEX.

Ndërkohë, ky mision ka mohuar të ketë arrestuar apo dërguar në Hagë, Adem Zogjanin, familja e të cilit pretendon se EULEX e ka marrë atë dhe dërguar në Holandë.

“EULEX nuk ka arrestuar personin të cilit ju i referoheni në e-mail. Ky informacion nuk është i vërtetë. EULEX nuk ka njohuri për vendndodhjen e këtij individi. Ju lutem kontaktoni autoritetet kosovare”, përgjigjet misioni i BE për Sundim të Ligjit në Kosovë./euronews

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).