UBT

Eskalon situata në Zveçan: Përplasen KFOR-i dhe protestuesit, raportohet për të lënduar

/ 1 minutë lexim

Situata ka eskaluar në Zveçan, para pak minutash, raporton Televizioni 7.

Siç raportohet nga vendi i ngjarjes, ka pasur përplasje mes ushtarëve të KFOR-it dhe protestuesve. Janë parë edhe disa ushtarë të lënduar të KFOR-it gjatë përplasjeve.

Radio Evropa e Lirë raportoi më herët së KFOR-i ndërhyri për shpërndarjen e protestuesve në Zveçan. Paraprakisht i paralajmëroi protestuesit që të shpërndahen, por ata nuk u bindën.

ArKatana

“Ju po shkaktoni trazira. Po e rrezikoni veten dhe komunitetin tuaj. Largohuni nga zona dhe shkoni në shtëpi – në të kundërtën, KFOR-i do të detyrohet të ndërhyjë”, ishte audio-paralajmërimi i KFOR-it.

Siç njofton gazetari i T7 nga Zveçani, ekipet mediale janë strehuar në një lokal në Zveçan, pas tensionimit të situatës atje. /Express/