Escobar pas takimit me Kurtin: Po, Asociacioni duhet të implementohet, por brenda ligjeve të Kosovës

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit që ka pasur me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Bruksel, ka folur për mediat shqiptare.

Escobar ka deklaruar se SHBA-ja e mbështesin dhe janë për themelimin e Asociacionit.

Por tha se duhet implementuar brenda ligjeve të Kosovës.

“Po, Asociacioni duhet të implementohet. Të implementohet brenda ligjeve të Kosovës, por po e ngritëm edhe këtë çështje. Jam në linje me BE-në”, u shpreh ai, duke shtuar se në Evropë ka shumë modele të tilla.

“Ne mendojmë se brenda Evropës ekzistojnë mjaft modele që mund të përdoren për të gjetur një zgjidhje stabile dhe produktive për të gjitha palët e përfshira”, shtoi ai.

Escobar më tej ka theksuar se pritjet janë që të arrihet një marrëveshje e cila e ruan sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës.

“Ne duam të kemi bisedime produktive nesër dhe po shpresojmë se të dyja palët mund të arrijnë një marrëveshje e cila ruan sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës dhe gjithashtu parandalon dhunën. Kështu që po shpresojmë për bisedime të mira. Faleminderit shumë!”, ka deklaruar Escobar./Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS