Hidromorava

Ende s’ka filluar faturimi i rrymës në veri – PDK e AAK e quajnë mashtrim të radhës

/ 2 minuta lexim
Uji Dea

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), e kanë quajtur mashtrim të radhës deklarimet e Qeverisë se faturimi i energjisë elektrike në veri të vendit do të nisë më 1 janar, raporton Ekonomia Online.

Shefi i deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, këtë proces e quan jotransparent që nga fillimi, ndërsa është skeptik nëse faturimi do të fillojë nga 1 marsi.

“Ky proces ka qenë një proces shumë jo transparent edhe për mënyrën. Ne kemi shumë pak informacione për mënyrën se si janë faturuar dhe çfarë ka ndodhur deri tani nga janari deri në fund të shkurtit dhe po hymë pra në mars pra kemi shumë pak informacione si rezultat i jotransparencës së tyre, kjo është vetëm si një lloj mashtrimi i tij i radhës siç ka mashtruar edhe shumë herëve të kaluara edhe tani, pra me gjasë prapë buxheti Kosovës do paguaj për ata”, tha Tahiri.

RCCOLA

Mashtrim e quan edhe deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj.

Ai përmend milionat që janë paguar nga Qeveria Kurti, të cilat kapin shifrën e 110 milionë euro.

“Sa i përket faturimit të energjisë apo shpenzimit të energjisë mendoj që është një mashtrim i radhës i kësaj qeverie sepse nuk e kanë dëshmuar që qytetarët po paguajnë, ata tani po thonë që prej 1 marsi mirëpo dihet që faturimi është shpërndarë dy muaj përpara por deri më sot nuk e ka dëshmuar asnjë qytetarë e as ZRrE-ja as KEDS që ne kemi pas ndonjë pagesë të qytetareve të asaj ane. Ju e dini që përmbi 110 milionë euro janë paguar për veriun e Kosovës për shpenzueshmërin por që them edhe tani e tutje do të vazhdojnë këta me mashtrime sepse deri më tani nuk kemi pasur një qëndrueshmëri të qeverisë në atë që e ka thënë dhe për me impelementua. Nuk e di ku janë duke shkuar këto pare por unë e di që ende nuk kemi pagesë të qytetareve të asaj ane për shpenzimin e energjisë elektrike”, u shpreh Lekaj.