Emini-Kurteshi: “Flaka e Janarit” është manifestim që e identifikon Gjilanin në aspektin kulturor

Gjilan – Komiteti për Politikë dhe Financa (KPF), sot, nën drejtimin e Shpresa Kurteshit-Eminit, ka shqyrtuar dhe rekomanduar për Kuvend Komunal propozim-rregulloren për tatimin në pronë për vitin 2020, harmonizimin brenda kategorisë së pagave në Komunën e Gjilanit, propozim-vendimin për ndarjen e mjeteve financiare për ngritjen e shtatores së heroit “Agim Ramadani”, propozim-projektin e përgjithshëm të manifestimit “Flaka e Janarit” 2020 si dhe informatën rreth PZHK dhe Hartës Zonale të Komunës.

Komiteti, në mënyrë unanime e ka rekomanduar propozim-projektin e manifestimit “Flaka e Janarit” 2020, që e ka prezantuar Deniza Limani, drejtoreshë për Kulturë, e cila ka thënë se tashmë është themeluar bordi dhe grupet punuese si dhe janë dorëzuar projekt-programet për secilën shtyllë të manifestimit.

Ndërkaq, duke u ndërlidhur me interesimet e opozitës, Nevzad Isufi (LVV) e Riza Abdyli (PDK), rreth anës financiare si dhe konceptit të manifestimit, që siç u tha, ende mbetet sikurse në vitet e nëntëdhjeta, drejtoresha Limani tha se “Flaka…2020” do të ketë disa ndryshime cilësore te secila shtyllë e saj, prandaj është rritur pak edhe kostoja.

Ajo ka premtuar se të gjitha faturat e manifestimit do të sillen në Kuvend për diskutim të secilit shpenzim.

Kurse Shpresa Kurteshi-Emini, kryesuese e Kuvendit, tha se ”Flaka e Janarit” është manifestim unik kulturor, i cili mbështetet në katër shtyllat e tij kryesore që prej fillimit dhe nuk mundet kurrsesi të tjetërsohet, sepse vetëm si i tillë e identifikon Gjilanin. Synim i përhershëm mbetet ngritja e cilësisë, ka shtuar ajo./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).