Elegji për profesorin e njohur ulqinak – Gjon Margjoni

Teksti , muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Një bylbyl i rritur n’ Malësi në Gollak –
Po këndon elegji profesorit ulqinak !
Me nderime t’ mëdha po i këndon profesorit –
Bashkëkombës i njohur me emrin Gjon Margjoni !
Refreni :
Llapi e Gollaku , rrafshi i Dukagjinit –
Iu shprehin ngushëllime familjeve t’ Ulqinit !
Stinë pas stine viti dhe shekulli ndërrohet –
Profesori Gjon Margjoni kurrë nuk do t’ harrohet !

Ishte profesor i filozofisë ,
Profesor i logjikës dhe psikologjisë !
Ishte ligjërues i gjuhës gjermane –
Nuk i gjendej shoqi askund kësaj ane !
Refreni :
Llapi e Gollaku , rrafshi i Dukagjinit …etj.

Gjon Margjoni lindi më 3 Mars 1935 ,
N’ fshatin Katërkollë – mikpritës me besë !
Gjon Margjoni është lindur n’ familjen bujare –
Rritë e edukuar n’ tradita shqiptare !…
Refreni :
Llapi e Gollaku , rrafshi i Dukagjinit …etj.

Ai , shkollën fillore e përfundoi në Salçë –
Me suksese shembullore prindërit i ka kënaqë !
N’ Universitet t’ Zagrebit – studiues i filozofisë
Dhe i gjuhës gjermane n’ Mynih të Gjermanisë !
Refreni :
Llapi e Gollaku , rrafshi i Dukagjinit …etj.

Me ditar në dorë , me titull profesor –
Fillimisht punoi në qytetin Kotorr !
N’ vitin 1975 –
U kthye në Ulqin , plot dije e shpresë !
Refreni :
Llapi e Gollaku , rrafshi i Dukagjinit …etj.

Me plot zell punonte në Shkollën Fillore
Dhe kurrë nuk e lëshonte ditarin prej dore !
Në shkollë të Ulqinit , për nxënës të kësaj ane –
Aty ligjëronte atë gjuhën gjermane !

Refreni :
Llapi e Gollaku , rrafshi i Dukagjinit …etj.

Profesori Gjon Margjoni , pas punës shkollare –
Ka ndërruar jetë në moshën 83 vjeçare !
Pas vetes la tre fëmijë që trashëgojnë shtëpinë –
Djalë : Borisin, vajzat : Brunën dhe Marinën !
Refreni :
Llapi e Gollaku , rrafshi i Dukagjinit …etj.

Nëntë nipër dhe mbesa i la trashëgimtarë
Dhe me mijëra nxënës që sot janë krenarë !
Puna e tij u shkrua nëpër shumë ditarë –
Që e trasoi rrugën për shumë atdhetarë !…
Refreni :
Llapi e Gollaku , rrafshi i Dukagjinit …etj.

Gjilan, më 24.11.2018.
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).