Elegji për Dashnim Hajrullahun

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi

Rroka çiftelinë dhe e vura në gji –
Bashkë me te e thura unë një elegji !
Elegjinë e këndova për hatër t’ Allahut –
Një këngë ia kushtova Dashnim Hajrullahut !
Refreni :
Hej, hej, hej !Hej, hej, hej ! Hej, hej, hej !
Ju që respektoni kombin dhe Allahun –
Kurrë mos e harroni Dashnim Hajrullahun !
Dashnim Hajrullahun n’ lule t’ fëmijërisë –
Na e vranë pamëshirshëm xhandarmëria e Serbisë !
Ne , që respektojmë kombin dhe Allahun –
Drejtësi po kërkojmë për Dashnim Hajrullahun !

Më datën 7 Janar të vitit 2005 –
Krim të rëndë na bëri armiku i pa besë !
Krim të rëndë na bëri xhandarmëria e Serbisë –
Në Luginë t’ Preshevës – në fshatin Rahovicë !
Refreni :
Hej, hej, hej !Hej, hej, hej ! Hej, hej, hej !…etj.

N’ afërsi t’ kufirit Miratoc – Llojan –
Dashnim Hajrullahun – ushtria serbe na e vranë !
Nga fshati Rahovicë – Lugina e Preshevës ,
Që i tmerroi shqiptarët anë e mbanë kësaj trevës !
Refreni :
Hej, hej, hej !Hej, hej, hej ! Hej, hej, hej !…etj.

Dashnim Hajrullahun , një fëmijë shqiptarë –
Nga xhandarmëria serbe , n’ kufi na është vrarë !
Në kufirin mes Luginës së Preshevës me Maqedoni –
Për te deri sot nuk pati drejtësi !
Refreni :
Hej, hej, hej !Hej, hej, hej ! Hej, hej, hej !…etj.

Edhe pse është vrarë me plumba të breshërisë ,
Nga xhandarmëria e egër e Serbisë –
Pas 15 viteve nuk ka përgjegjësi ,
As nga ana e shtetit nuk ka drejtësi !
Refreni :
Hej, hej, hej !Hej, hej, hej ! Hej, hej, hej !…etj.

Gjithandej në botë ku ka njerëzi –
Askush nuk duhet të mbahet në robëri !
Ose detyrimisht të mbahet i nënshtruar –
Nga se çdo njeri ka nevojë për të jetuar !
Refreni :
Hej, hej, hej !Hej, hej, hej ! Hej, hej, hej !…etj.

Secili ka të drejtë të jetojë dhe të gëzojë liri –
Të gëzojë liri vetjake dhe të ketë siguri !
Askush nuk duhet torturës t’i nënshtrohet prore ,
Trajnimeve , dënimeve mizore e çnjerëzore !
Refreni :
Hej, hej, hej !Hej, hej, hej ! Hej, hej, hej !…etj.

Të gjithë janë të barabartë përpara ligjit –
Kanë të drejtë t’ mos i nënshtrohen kurrfarë diskriminimi !
Të mbrohen njësoj nga ligji , për faktin e ekzistimit –
Dhe secili ka të drejtën e lirisë së qarkullimit !
Refreni :
Hej, hej, hej !Hej, hej, hej ! Hej, hej, hej !…etj.

Gjilan, më 16.09.2020 vj. Demir KRASNIQI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).