Ekstrakti i fuqishëm i gjetheve të ullirit

Ekstrakti i gjetheve të ullirit është sidomos me rëndësi, meqë ka veti antivirale dhe antibakteriale, prandaj përdoret për mjekimin e shumë sëmundjeve. Disa studime kanë treguar se ky ekstrakt është i dobishëm edhe kundër infektimit me virusin HIV dhe me viruse të tjera.

Ai ka veti antiinflamatore për shkak se përmban flavonoidet, të cilat përndryshe bimëve ua japin edhe ngjyrën e gjallë. Me përdorimin e këtij ekstrakti vjen deri te zvogëlimi i inflamacioneve, e edhe simptomave të artritit, dhembjeve, problemeve me zemër, etj.

Përdorimi i rregullt i ekstraktit të gjetheve të ullirit ndikon edhe në rritjen e imunitetit. Ai ndikon në uljen e kolesterolit dhe shtypjes së gjakut, e me këtë edhe të rrezikut nga infarkti i zemrës. Është interesant fakti se ky ekstrakt deri në një masë mund t’ju ndihmojë nga rrezet e dëmshme të rëntgenit, nëse e merrni para dhe pas trajtimit me këtë terapi. Derisa i shkatërron bakteret e dëmshme, ekstrakti i gjetheve të ullirit nuk i dëmton bakteret e dobishme.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).