Ekspozitë Homazhi

Në Oberhausen të Gjermanisë përmes një ekspozite fotografish iu bë homazh 100 mijë viktimave të gjenocidit grek ndaj çamëve të Çamërisë, dhe 2 milion çamëve të shkulur e të dëbuar nga trolli i tyre etnik. Ky manifestim homazhi u hap me Himnin e Çamërisë.

Në këtë manifestim foli Presidenti i Republikës së Çamërisë, z Festim Lato, i cili gjykoi ashpër Greqinë, duke kërkuar shkëputjen e Çamërisë nga Greqia. Kufijtë mes Greqisë dhe Shqipërisë u shprehë presidenti Festim Lato nuk janë në Kakavijë, por në Prevezë. Edhe Kryeministri i Republikës së Çamërisë z. Ali Aliu u shprehë se ne nuk duam asgjë Greke, pos Çamërinë Shqipëri.

Në këtë manifestim qenë të pranishëm bashkëpatriotë për Pavarësinë e Çamërisë nga të gjitha trevat shqiptare. Ekspozita kundër gjenocidit të Greqisë ndaj çamëve të Çamërisë me 10 pamje trishtuese do ekspozohet në gjithë Europën, dhe në disa Parlamente të shteteve të fuqishme të Evropës.

Lavdi të rënëve të Çamërisë! Shqipëria u tha në këtë manifestim është tepër e vogël për të falë një tokë prej 23 mijë e 500 qind kilometra katrorë sipërfaqe sa Çamëria. Në çdo pikë të gjakut shqiptar çamë dhe arvanitë, u tha në këtë manifestim homazhi ka një diell të vogël që nuk shuhet kurrë. Liri Çamërisë! Lavdi periudhës për Çamëri!/atdhe geci/rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).