Efektet negative të uthullës së mollës

Uthulla e mollës ka veti të shumta shëruese, që edhe janë dëshmuar nga hulumtime të ndryshme. Por njerëzit nuk e dinë se ka edhe disa efekte të dëmshme anësore.

Efektet anësore në tretje Uthulla e mollës mund të ketë disa simptoma aspak të këndshme tretëse te disa njerëz. Sipas disa studimeve, uthulla e mollës e shton oreksin. Sheqeri në gjak Uthulla e mollës mund të ketë efekt antiglikemik në sheqerin në gjak. Kjo do të thotë se uthulla e mollës mundet të ulë nivelin e glukozës në gjakrrjedhje.

Niveli i ulët i kaliumit Njerëzit që marrin ilaçe të caktuara, përfshirë diuretik dhe insulinë, duhet pasur kujdes kur e konsumojnë uthullën e mollës. Sipas ekspertëve, kjo vjen në kundërshtim me përshkrimin e ilaçeve dhe nxit nivelin e ulët të akliumit.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).