Mobi Casa

Edon Zhegrova shpallet lojtari më i mirë i muajit në Ligue 1

/ 2 minuta lexim
Fundamenti

Edon Zhegrova është shpallur lojtari më i mirë për muajin mars në Ligue 1 të Francës, duke lënë pas bashkëlojtarin e tij në ekip, Jonathan David, dhe yllin e Paris Saint-Germain, Vitinhan.

Kjo njohje e rëndësishme i është dhënë reprezentuesit të Kosovës nga Unioni Kombëtar i Futbollistëve Profesionistë (UNFP) për performancën e tij të jashtëzakonshme gjatë muajit.

Megjithatë, lajmet e fundit nga Francë kanë nxjerrë në pah se ka një pasiguri lidhur me disponueshmërinë e Zhegrovës për ndeshjen e rëndësishme të dytë çerekfinale të Ligës së Konferencës ndaj Aston Villës. Takimi, i cili do të zhvillohet të enjten, mbetet një sfidë për ekipin e tij pas humbjes së ngushtë 2:1 në ndeshjen e parë.

Eco Higjiena

Problemet për Zhegrovën filluan të martën, kur u detyrua të ndërpresë stërvitjen për shkak të një lëndimi në këmbën e majtë, të cilin e mori gjatë përballjes së parë kundër ekipit të njohur anglez. Lëndimi i ka vënë në pikëpyetje pjesëmarrjen e tij në ndeshjen vendimtare.

Pavarësisht kësaj, Zhegrova ka qenë një nga figurat kryesore në formacionin e Lillet këtë sezon, duke ndikuar ndjeshëm në lojë me 11 gola të shënuar dhe 9 asistime në 41 ndeshje në të gjitha garat. Në moshën 25-vjeçare, ai ka treguar veten si një nga talentet më premtues të futbollit dhe një kontribues kyç për ekipin e tij.

Ndërtimi i mbi performancat impresive, tashmë Zhegrova ka sytë e tij të drejtuar kah rekuperimi sa më shpejt dhe ndihma e ekipit të tij në rrugën e tyre evropiane. Ndërsa tifozët dhe bashkëlojtarët presin lajme të mira rreth gjendjes së tij fizike, të gjithë janë të vetëdijshëm për rëndësinë e pranisë së tij në fushën e lojës. /Telegrafi/