Edhe një shqiptar angazhohet në policinë amerikane

Një tjetër polic shqiptaro-amerikan nisi shërbimin në Departamentin Metropolitan të Policisë, në Distriktin e Kolumbias (Metropolitan Police Department of the District of Columbia – MPDC), shkruan gazeta Illyria.

Kevin Veizaj ka pёrfunduar studimet nё Akademinё e Policisё dhe pas diplomimit nisi shёrbimin nё radhёt e policisё nё kryeqytetin amerikan. Sic njofton gazeta, Kevini nuk ёshtё i vetmi oficer policie nga trungu i familjes sё tij. Në fakt, ai vjen nga një familje oficerёsh. Xhaxhai, Helidon Veizaj ka qenë nëndrejtor qarku policie. Pёrvoja dhe trashёgimia janё mё tё hershme; Babai, Gjinal Veizaj, ka qenë oficer policie në repartin special të Briskut dhe ёshtё nga tё parёt oficerё tё policisё sё shtetit që emigruan nga Shqipëria për në Amerikë.

Daja i Kevinit, një ish-kampion i turnout të Dorezave të Arta të Boksit, në Nju Jork (NYC Golden Gloves), i dhuroi, me këtë rast, një palë doreza me autograf, ku i uronte nipit suksese dhe që krahas punës, të mbarojë gradën Master në Georgetoën University.

Komuniteti shqiptar i ka uruar Kevinit shёrbim tё sukseshёm nё detyrёn e re, nё shёrbim tё qytetarёve amerokanё.
Elton Shametaj, oficer i policisё sё Nju Jork-ut, dhe aktivist i njohur pёr komunitetin shqiptar, ka thënë se ndjehet i gёzuar qё po shtohen radhёt e policёve shqiptarё. Belis Kasafi dhe Agron Kaci, në emër të organizatës së policёve amerikano-shqiptarë po ashtu i kanë uruar sukses Kevinit dhe duke shpresuar se ai do ta çojё mё tej traditёn familjare.

Edhe organizata “American Albanian Law Enforcement Associatione” e ka uruar oficierin e ri, duke i dëshiruar mirёseardhjen nё radhёt e policisё.

“Tani numri i policëve shqiptarë në Amerikë është i ndjeshëm. Komuniteti shqiptar mburret me policёt shqiptaro-amerikanё, tё cilёt kanё krijuar edhe shoqatat e tyre dhe ndjehen pranё komunitetit nga vijnё”, përfundon gazeta, përcjell albinfo.ch.

Edhe një shqiptar angazhohet në policinë amerikane

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).