Edhe dëshmitari ‘M’ flet për presion të EULEX-it

Ka vazhduar sot procesi gjyqësor ndaj Fatmir Limajt dhe nëntë të tjerëve në rastin ‘Kleçka’, të cilët akuzohen për krime lufte.

Dëshmitari i radhës i mbrojtur ‘M’ ka thënë para Gjykatës se ka qenë në presion nga EULEX-i në vitin 2011 kur e kishte intervistuar prokurori dhe hetuesit e EULEX-it, raporton KTV.

“Unë kam qenë në presion të EULEX-it. Ata kanë ardhë, më kanë marrë në shpi për me nënshkru deklaratën e më kanë hyp në kerr, më kanë dërgu 15 km larg fshatit Mirushë në kodër, edhe më kanë thanë “a e din me kon ki ti punë?!’. Unë kom marrë frikë edhe e kom nënshkru, se përndryshe nuk e kisha nënshkrua”, ka thënë dëshmitari i mbrojtur ‘M’ përmes videolinkut.

Ai ka pranuar se ka qenë në Kleçkë për 4 orë, por nuk ka thënë asnjëherë të ketë qenë i burgosur, por se e kishin marrë pasi djali i tij kishte marrë një thes miell në një fshat tjetër në vitin 1999.

Megjithëse kishte thënë gjatë hetimeve se aty kishte parë Nexhmi Krasniqi dhe Shaban Shalën, këtë e ka mohuar kur e ka konfrontuar me deklarata prokurori Mauritzo Salustro. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).