E prirur për politikë që në fëmijëri, kush është Liz Truss, kryeministrja e re e Britanisë

Por kush është Truss? Ajo mund të mos jetë një emër i njohur si paraardhësi i saj, por premtimi i Truss për t’u kthyer në vlerat themelore konservatore si ulja e taksave ishte pikërisht ajo që donin të dëgjonin anëtarët e partisë, të cilët i besuan dhe i dhanë votën.

Dhe, më e rëndësishmja, si sekretare e jashtme ajo i qëndroi besnike Johnson deri në fund, ndërsa ministrat e tjerë e braktisën atë. Kështu ajo fitoi favorin e saj me besnikët e Johnson.

Mbështetësit e konservatorëve bazë të Liz Truss shohin tek ajo cilësitë e palëkundura, këmbëngulëse dhe të vendosur që ata admironin te Margaret Thatcher, një imazh që verë Truss është përpjekur ta kultivojë.

Por pavarësisht ndryshimit të pozicioneve dhe besnikërisë së saj politike gjatë viteve, këto fjalë shfaqen shpesh kur miqve dhe familjes u kërkohet të përshkruajnë karakterin e saj si “ambicioz”.

Debati serioz politik ishte rend i ditës në familjen Truss, sipas Françeskut, vëllaiur rë saj. Duhet të jetë ndjerë e pashmangshme që ajo të përfshihej në politikë kur të rritej, por askush në familjen e saj nuk do ta kishte parashikuar rrugën që ajo mori përfundimisht.

E lindur në Oksford në 1975, Truss kishte baba një profesor matematike, dhe nënë një infermiere, “të krahut të majtë”.

Pas diplomimit në Oksford, ajo punoi si kontabiliste për Shell, dhe Cable & Wireless, dhe u martua me kolegun e kontabilistit Hugh O’Leary në vitin 2000. Çifti kanë dy fëmijë.

Truss qëndroi si kandidate konservatore për Hemsworth, West Yorkshire, në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2001, por humbi. Truss pësoi një tjetër humbje në Calder Valley, gjithashtu në West Yorkshire, në 2005.

Por, me ambiciet e saj politike të pandërprera, ajo u zgjodh si këshilltare në Greenwich, në juglindje të Londrës, në vitin 2006, dhe nga viti 2008 punoi gjithashtu për qendrën e të djathtës për Reformën.

Udhëheqësi konservator David Cameron e vendosi Truss në “listën A” të kandidatëve me përparësi për zgjedhjet e vitit 2010 dhe ajo u zgjodh për të kandiduar për vendin e sigurt të Norfolkut Jugperëndimor.

Por ajo u përball shpejt me një betejë kundër moszgjedhjes nga shoqata konservatore e zonës, pasi u zbulua se ajo kishte pasur një lidhje me deputetin konservator Mark Field disa vite më parë.

Përpjekja për ta rrëzuar dështoi dhe Truss vazhdoi të fitonte vendin me më shumë se 13,000 vota.

Në vitin 2012, pak më shumë se dy vjet pasi u bë deputete, ajo hyri në qeveri si ministre e Arsimit dhe në vitin 2014 u vendos sekretare e mjedisit. Ajo u bë zonja e parë kancelare dhe sekretare e drejtësisë, por pati disa përplasje të profilit të lartë me gjyqësorin.

Kur Boris Johnson u bë kryeministër në vitin 2019, Truss u transferua në sekretaren e tregtisë ndërkombëtare – një punë që nënkuptonte takime me liderë politikë globalë dhe të biznesit për të promovuar UK PLC.

Në vitin 2021, në moshën 46-vjeçare, ajo u zhvendos në një nga punët më të larta në qeveri, duke marrë detyrën nga Dominic Raab si sekretare e jashtme.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS