E keni bërë gabim: Kjo është mënyra e duhur për t’i pastruar dhëmbët

Juve iu duhet që në mënyrë sistematike të pastroni sipërfaqen e dhëmbëve me pastë dhëmbësh për të paktën dy minuta, dy herë në ditë.

Dhëmbët tuaj kanë një tendencë të jenë më të butë pas ngrënies, andaj rekomandohet që larja të bëhet pas gjysmë ore, transmeton lajmi.net.

Është shumë e rëndësishme që të largohen bakteret nga dhëmbët. Në rast të mos largimit, mishrat do irritohen dhe do rrjedhin gjak.

Në rast se dëshironi të siguroheni se po e bëni në mënyrë efektive larjen e dhëmbëve, rekomandohet të blihen tabletat që largojnë njollat në të cilat mbesin bakteret.

Ekzistojnë disa prova që furçat e dhëmbëve me kokë të vogël kanë tendencë të jenë pak efektive sesa furçat manuale.

Larja e dhëmbëve lufton sëmundjen e mishrave të dhëmbëve; pasta e dhëmbëve me fluor ndalon kalbjen e tyre.

Pyesni dentistin ose higjenologun tuaj për pastrimin e duhur të dhëmbëve.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).