E dhimbshme, në mungesë të nxënësve mbyllen shkollat në fshatrat kufitare

Gjilan – Për shkak të mungesës së nxënësve tashmë janë mbyllur shkollat në fshatin Sllubicë e Stublinë. Gjithsesi e dhimbshme kjo dukuri derisa banorët thonë se gjallëria në brezin kufitar kthehet me investime e përmirësim të kushteve.

Dy shkollave fillore tashmë i është vendosur dryri, e tërë kjo për shkak të mungesës së nxënësve.

Në Sllubicë situata duket e mjerueshme, një shkollë që dikur kishte emër e gjallëronte jeta nga zhurma e fëmijëve, lojërat e topit e aktivitete tjera sportive e kulturore.

Ngjashëm ka ndodhur edhe në fshatin Stublinë, një shkollë në zë nga e cila kanë dalur emra të spikatur.

Mungesa e nxënësve është e dhimbshme, por kështu po ndodhë para syve tanë shprehet një banor nga Sllubica.

“Rinia nuk e duan jetën në fshat, nuk e duan as mësimin që zhvillohet këtu sepse duan që edhe fëmijët e tyre të trajtohen si moshatarët e tyre në qytet” u shpreh një banor.

Porosia e banorëve të brezit kufitar është e thjeshtë dhe e qartë.”Vetëm investimet serioze, angazhimet e të gjithë faktorëve relevant mund ta kthejnë rritën dhe zhvillimin e fshatrave kufitare. Nuk mund të ketë prosperitet në një vend kufitar i cili vizitohet në çdo 5 vite ose vetëm kur ka fushatë partiake” u shpreh Ymeri banor nga brezi kufitar./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).