Dyshimet për një lidhje të mundshme kriminale që përfshin edhe mafien shqiptare – kartoni i verdhë i Granit Xhakës vazhdon të hetohet në Angli

Hetuesit që po hetojnë kartonin e Granit Xhakës në fitoren e Arsenalit në Ligën Premier ndaj Leeds United sezonin e kaluar dhe po shqyrtojnë një komplot të dyshuar kriminal që përfshin mafinë shqiptare dhe një ish-futbollist profesionist i cili është dënuar për trukim ndeshjesh.

Daily Mail zbuloi në qershor se hetimi i FA për kartonin e verdhë të çuditshëm të Xhakës për humbje kohe dhjetorin e kaluar iu kalua Agjencisë Kombëtare të Krimit, e cila drejton luftën kundër krimit të rëndë dhe të organizuar në Mbretërinë e Bashkuar.

Hetimi i FA u shkaktua nga modele të dyshimta bastesh që u shfaqën në fund të fitores 4-1 të Arsenalit në Elland Road, me 52,000 funte të vendosura për Xhakën që u ndëshkua në 10 minutat e fundit të lojës.

Xhaka u ndëshkua me karton të verdhë nga gjyqtari Andre Marriner në minutën e 86-të pasi vonoi të ekzekutonte një goditje dënimi, pavarësisht se Arsenali po fitonte 4-1 dhe kishte kontroll të plotë të lojës.

Pamjet tregojnë që mesfushori qëndron afër topin thellë në gjysmën e tij për rreth 20 sekonda përpara se të ndëshkohej.

Daily Mail shkruan se hetuesit e NCA kanë zbuluar prova të shumave të konsiderueshme të basteve në kriptovaluta në tregje që nuk janë të rregulluara në këtë vend, me një pjesë të madhe të aktivitetit që mendohet se ka ndodhur në Shqipëri.

NCA po shqyrton gjithashtu pretendimet se Alban Jusufi, një sulmues suedezo-shqiptar i dënuar me pesë vjet pezullim për trukim ndeshjesh nga gjykatat suedeze në vitin 2017, vuri shuma të mëdha duke vënë bast që Xhaka të ndëshkohej.

41-vjeçari u shpall fajtor për korruptimin e portierit të AIK-ut, Kyriakos Stamatopoulos, me 150,000 funte për të mos performuar mirë përpara një derbi kundër IFK Gothenburg në 2017. FA e Suedisë e shtyu ndeshjen pasi u raportua trukimi i ndeshjes.

Xhaka i cili pritet të luajë për Arsenalin në Crystal Palace të premten mbrëma, ka lindur në Basel dhe luan për Zvicrën, por është krenar për trashëgiminë e tij shqiptare. Vëllai i tij më i madh Taulanti bëri 31 paraqitje për kombëtaren shqiptare. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS