Dy vite sa dy shekuj, na iku edhe njëri nga ne, Ganimeti, miku im dhe i juaji

Gjilan – Ganimet Klaiqi u nda vetëm fizikisht nga ne dhe nga kjo botë, sepse ai edhe sot dhe përherë do të mbetet në kujtimet tona, do të mbetet i freskët kujtimi për shpirtin e tij të bardhë, për humanizmin e madh që tregonte, do të kujtohet gjatë për anën profesionale të lartë, i edukuar dhe tejet familjar, njeri i fjalës dhe i besës, gjithherë bashkëpunues dhe komunikues i zemrës. Njeri i muhabeteve të rrafshëta, kryefamiljar i përkryer, miqësor, dashamirës i lirisë dhe mbrojtës i fuqishëm i vlerave të gazetarisë.

Ndonëse sot janë bërë dy vite nga ndarja fizike dhe nga një ndarje që as sot e asaj dite e kemi të vështirë e të rëndë ta pranojmë, Ganimet Klaiqi mbetet në zemrat tona, kujtimet tona të bukura e me plotë momente interesante.

Ganimet Klaiqi, e deshti profesionin më shumë se vetën, sakrifikoi e rrezikoi shumë që të len gjurmë në historinë e gazetarisë kosovare. E bënte punën me përkushtim, me zell e dashuri. Dinte të jepte gjithçka nga vetja, përshtatej në të gjitha situatat dhe momentet, qofshin ato të rënda apo të lehtë, të ëmbla apo të hidhura. Edhe sëmundja nuk e gjunjëzoi shpirtërisht sepse në momentet më të rënda doli në mbrojtje të kolegëve të tij. Ky ishte Ganimeti ynë dhe i juaji, i dashtun, i hapun dhe komunikues, fjalëpak, njeri i zemrës e shpirtit, njeri i muhabeteve të rrafshëta, kryefamiljar i përkryer, miqësor, dashamirës i lirisë dhe mbrojtës i fuqishëm i vlerave të gazetarisë.

Ganimeti do të mbahet mend gjatë edhe për anën profesionale të tij, për respektin e dashurinë njerëzore që ka treguar ndaj të tjerëve. Janë të rrallë njerëzit sikurse Ganimet Klaiqi i cili ka punuar me shumë devotshmëri në profesionin e gazetarit, duke dhënë maksimumin nga vetja dhe duke qenë në shërbim të lexuesve e publikut.

Ganimeti mbetet një nga figurat më të përkushtuara të gazetarisë, një profesor i dashur, human dhe shumë njerëzor me studentët të cilët i çmojë shumë, me kolegët e UBT-së, ku edhe punojë së fundit./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).