Dy këngë për Deli Agushin

Teksti dhe muzika : Demir Krasniqi

1. Kënga e parë :

Bilaçi i komunës së Bujanocit, me pozitë t’ veçante –
Ka një histori të pasur, shumë interesante !
Me që gjatë Perandorisë osmane dhe anadollake –
Këtu ekzistonte një garnizon i ushtrisë perandorake !

Në ndërkohë që ishte edhe qendër administrative –
Andaj, fshati Bilaç ishte në shërbim të popullsive !
Kishte pasur mbi 100 punëtori t’ ndryshme zejtare ,
Hani i Bilaçit është i njohur dhe shërbimet e tij fshatare !…

Përndryshe , Bilaçi njihet me emrin e Deli Agushit –
Një kaçak kryengritës që s’i trembej as flakës , as prushit !
Gjatë periudhës 1860 – 65 ,
Që luftonte kundër armikut të pa besë !

Për Deli Agushin , sot e kësaj dite –
Këngët kushtuar atij , janë ruajt sipas tradite !
N’ dasma t’ qytetarit edhe të malësorit –
Këngët dhe vallja e tij , janë pjesë e folklorit !

Edhe në ditët tona njihet Vallja e Deli Agushit ,
E cila ta ngrohë trupin si flaka e prushit !
Ende luhet n’ dasma , n’ gazmende të gëzimit –
Për ekzekutimin duhet shkathtësi e vallëzimit !

Në vitin 1865 –
Deli Agushi , kapet nga organet e pa besë !
Dhe do t’i dorëzohet pushtetit të Vrajës –
Duke qenë i dënuar n’ ekzekutim me varje !

Përpara Hamamit famëkeq të Vrajës –
Nga ana e Mithat Pashës , e qojnë n’ drejtim t’ varjes !
Mithahti nga Nishi , qendër e Sanxhakut t’ askushit –
Ishte dërguar enkas për kapjen e Deli Agushit !

Mbi fshatin Bilaç , në një maje kodrinore –
Prej punëve të tij modeste , gjendet një strehimore ,
E cila e mbanë emrin Shpella e Deli Agushit ,
Ruhet me kujdes , si nga flaka e prushit !…

Hapësira ku qarkullonte Deli Agushi fqinjë –
Ishte zona që shtrihej nga Bilaçi në Pçinjë !
Përkatësisht n’ kodrina e n’ pyje të Rujanit –
Të krijonte siguri nga plumbat e dushmanit !

Gjithashtu afër burimit të rrjedhës që sjellët ,
Të njërit krah t’ lumit , të fshatit me ujë t’ kthjellët –
Gjendet Kroi që vizitohet për Hërdërlez dhe Shën Gjergj ,
Duke iu drejtuar shenjtorëve dëshira që të mos ketë dergjë !…

Nëpër dasma e ahengje , miqtë tanë i gëzojmë –
Me Deli Agushin që e këndojmë edhe e vallëzojmë !
Stinët , vitet , shekulli ndër kohë do të ndërrohet –
Por , Deli Agushi kurrë nuk do t’ harrohet !

2. Kënga e dytë :

Në komunë të Bujanocit ,
Në fshatin Bilaç –
Lindi djalë që s’e kish shoqin ,
Nëna e tij u kënaq !
Aty u lind Deli Agushi –
Burrë i fortë dhe i fuqishëm !
Trim si ai , s’ ishte kurrkushi –
Zemër gurë dhe i guximshëm !…

Kryengritës , një burrë kaçak –
Gjatë periudhës 1860 – 65 …
S’ kurseu jetë , as s’ kurseu gjak –
Për atdhe luftoi me besë !
Për Deli Agushin , sot e kësaj dite –
I janë ruajtur këngët që i janë kushtuar !
I janë ruajtur vallet n’ bazë të një tradite ,
Që në gjuhën shqipe janë kënduar e vallëzuar !

Ejani motra e vëllezër ,
Nën hije të rrushit –
Ta vallëzojmë bashkë vallen
E Deli Agushit !
Ejani motra e vëllezër ,
Një këngë ta këndojmë !
T’ marrim këngën , vallen –
Zemrat t’i gëzojmë !

Fshatin e Bilaçit –
Gjithmonë ta nderojmë !
Dhe Deli Agushin –
Kurrë mos ta harrojmë !
N’ tela t’ çiftelisë –
I këndojmë lavdisë !
N’ faqe t’ historisë –
I shkruajmë krenarisë !

Gjilan, më 20.04. 2019 .
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).