Duan zgjedhje “nëpër terr”

Janë bërë dy vjet prej se është arritur marrëveshja ndërmjet kryeministrit Hashim Thaçi, liderit të opozitës së LDK-së Isa Mustafa dhe kryetarit të AKR-së, Behgjet Pacolli, për reformimin e sistemit zgjedhor, ndërsa përveç frazave politike, asnjë hap nuk është ecur përpara.

Derisa pritet që të caktohet data për zgjedhjet lokale, për shkak vonesave të paarsyeshme për miratimin e ligjit të ri për zgjedhje, në zgjedhjet e ardhme do të shkohet me ligj të vjetër, ligj ky që ka rezultuar me keqpërdorime të mëdha nga partitë politike.

Zgjedhjet lokale pritet të mbahen ndërmjet periudhës 15 shtator – 15 nëntor, ndërsa mundësitë që deri atëherë të miratohet ligji i ri duken të pamundura. Për këtë tregojnë vetë anëtarët e ish-komisionit për reformë zgjedhore, shkruan zëri.

Ish-kryesuesi i këtij komisioni, Haki Demolli, nga radhët e LDK-së, bën të ditur se ka një pajtueshmëri mes partive politike që të shkohet me ligj të vjetër. “Besoj se në tubimet joformale, lidhur me zgjedhjet lokale, partitë politike janë pajtuar unanimisht që të shkohet me ligjin e vjetër”, u shpreh ai.

Ndërkohë që para një muaji zëvendëskryeministri Behxhet Pacolli tha se “në zgjedhjet lokale do të shkohet me ligj të ri”. Ndërsa tash Pacolli bashkë me udhëheqësit e partive tjera “nuk po bëjnë zë”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).