Dua Lipa: Muzika i bënë njerëzit të lumtur, por muzikantët shpesh vuajnë nga kjo

“TaP Music” njoftoi të enjten planet se Dua Lipa ka mbledhur 100 mijë funte donacion për ndërgjegjësimin e bamirësive të shëndetit mendor, “My Dog Black”, një shoqatë bamirëse për shëndetin mendor në internet dhe CALM

Këngëtarja me prejardhje shqiptare ka folur gjithashtu për shëndetin mendor duke u shprehur se muzika i bën njerëzit të lumtur.

“Është e dhimbshme dhe ironike që muzika ka një fuqi të tillë për të na bërë të lumtur, por vetë muzikantët shpesh mund të vuajnë në mënyrë disproporcionale nga çështjet e shëndetit mendor”, është shprehur Dua.

“Unë kam përfituar shumë nga kjo industri, por shoh rreth meje çdo ditë se çfarë të tjerët mund të vuajnë: frika nga dështimi, vetmia dhe presionet e mëdha të rrjeteve sociale, që unë mendoj se është veçanërisht rasti për artistet femra”, ka vazhduar tutje 23 vjeçarja.

Ajo tutje u shpreh se do të ishte mirë që industria e muzikës duhet ta marr më seriozisht shëndetin mendor të artistëve.

Ndryshe, Dua ka paralajmëruar se shumë shpejt do të sjell muzikë të re, pas një pauze./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS