RCCOLA

Dua Lipa më në fund shuan kureshtjen – zbulon titullin dhe këngët e albumit të tretë në ardhje

/ 3 minuta lexim
RCCOLA

Artistja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, më në fund dha lajmin e madh për fansat e saj.

Fituese e tri çmimeve Grammy, 28 vjeçe, zbuloi të mërkurën se albumi i saj i ri do të quhet “Radical Optimism” dhe do të jetë i disponueshëm për transmetim apo blerje nga data 3 maj.

“Radical Optimism” ka tashmë dy këngë solo të publikuar: “Houdini” dhe “Training Season”, të cilat kanë rezultuar shumë të suksesshme, shkruan DailyMail.

Albumi do të përmbajë gjithsej 11 këngë. Është përshkruar nga Rolling Stone si “unikisht dhe krejtësisht në stilin e Dua Lipës: zhanri pop, me tekste të guximshme”.

“Radical Optimism” vjen pas dy albumeve shumë të suksesshme që Dua ka publikuar përgjatë karrierës së saj, “Dua Lipa”, i publikuar në vitin 2017, dhe “Future Nostalgia”, i publikuar në vitin 2020.

I frymëzuar nga vetë-zbulimi i Duas, “Radical Optimism” rrjedh nga gëzimi dhe lumturia e qartësisë në situata që dikur dukeshin të pamundura për t’u përballur.

E mbushur me energjinë e vendlindjes së Duas, Londrës, qëndrimi i albumit përfaqëson të papërpunuraën, ndershmërinë, besimin dhe lirinë e Britpop-it të viteve ’90.

Mobi Casa

“Radical Optimism” transporton dëgjuesin në një botë ëndërrimtare pop që është e pasur në muzikalitet, lirikisht e pashoqe dhe liberuese në aspektin zanor.

Dua thotë: “Disa vite më parë, një mik më prezantoi me termin ‘Radical Optimism’. Është një koncept që rezonoi me mua dhe u bëra më kurioze ndërsa fillova ta përfshija në jetën time”.

“Më goditi – ideja e kalimit të kaosit dhe ndjesia se mund të përballosh çdo stuhi. Në të njëjtën kohë, gjeta veten duke shqyrtuar historinë e muzikës së psikedelisë, trip hop-it dhe Britpop-it. Më ka dhënë gjithmonë një ndjenjë kaq të sigurt optimizmi, dhe kjo ndershmëri dhe qëndrim është një ndjenjë që e mora me vete në seancat e mia të regjistrimit muzikor”.

Dua punoi me një ekip të bashkëpunëtorëve bazë gjatë gjithë projektit duke përfshirë: Caroline Ailin, Danny L. Harle, Tobias Jesso Jr., dhe Kevin Parker. Më herët në mars, Dua bëri hapjen e ceremonisë së çmimeve, “Brit Awards”, me një performancë elektrizuese ku ajo këndoi një potpuri të “Training Season”, “Dance The Night” dhe “Houdini”.

Së fundmi, Dua u bë artistja e parë femër që ka katër këngë që arritën dy miliardë dëgjime në Spotify, të cilat janë: “One Kiss”, “Don’t Start Now”, “New Rules” dhe “Levitating”.

Këto janë titujt e këngëve nga albumi në ardhje “Radical Optimism” nga Dua Lipa:

 1. End Of An Era
 2. Houdini
 3. Training Season
 4. These Walls
 5. Whatcha Doing
 6. French Exit
 7. Illusion
 8. Falling Forever
 9. Anything For Love
 10. Maria
 11. Happy For You. /Telegrafi/