Drita shkëlqen, një hap afër titullit

/ 3 minuta lexim

Gjilan – Futbollistët e Dritës janë gjithnjë e më afër titullit të kampionit, ata në javën e 29-të në një ndeshje spektakulare në praninë e 3000 shikuesve, gjunjëzuan skuadrën shumë të fort Feronikelin me rezultat 3-1.

Ashtu siç është pritur ky ballafaqim me të drejt ishte derbi i kësaj jave, mysafirët nga Drenasi treguan një lojë angazhuese por u dorëzuan para futbollistëve të Dritës dhe “Intelektualëve”, të cilët meritojnë notën më të lart me përkrahjen e tyre gjatë 90 minutave.

Duke ditur rëndësinë e kësaj ndeshje, futbollistët e Dritës shumë herët kërkuan golin por nuk e arritën.
Në minutën e 8-të, Kastriot Rexha gjuan me kokë nga 13 metra por Faton Maloku shpëton portën e tij.

Në minutën e 21-tv, Haxhi Neziri provon nga 12 metra por Maloku dëbon topin jashtë portës së tij.

Futbollistët mysafirë në aksionin e parë në minutën e 30-të, e shfrytëzojnë gabimin e mbrojtësve të Dritës e këtë më së miri e shfrytëzon sulmuesi, Mendurim Hoti, i cili nga 17 metra gjen këndin e poshtëm të Leutrim Rexhepit.

Kastriot Rexha kishte edhe një mundësi në minutën e 43-të, por Faton Maloku shpëton rrjetën e tij.

Më në fund vjen edhe goli i barazimit në minutën e 63-të, Xhevdet Shabani harkon në tollovinë e krijuar më së miri gjendet, Bujar Shabani i cili nga 3 metra plason topin në rrjet.

Në minutën e 75-të, Kastriot Rexha godet horizontalen e Malokut.

Në minutën e 86-të, shpërthejnë shkallët e stadiumit pasi shënohet goli i epërsisë, Prekazi luan me DOS ndërsa arbitri Tefik Maloku nga Podujeva akordon penalty.
Dënimin më të rënd në futboll e ekzekuton Fidan Gërbeshi duke sjell emocione në stadium.

Arbitri Maloku vazhdon ndeshjen për 9 minuta shtesë, në minutën e 95-të rezervisti Leutrim Kryeziu pasi pranon një top nga Livoreka jep goditjen e fundit mysafireve në 3-1.

Pas ndeshjes trajneri i Dritës, Bekim Isufi ka deklaruar.
“Ndeshje jashtëzakonisht e vështirë kjo u vërtetua edhe gjatë ndeshjes, por shënuam fitore të meritueshme, me rëndësi ne nuk u dorëzuam dhe shënuam, ndërsa ndeshja me Gjilanin është diçka e veçantë, por shpresojmë se do t’ja dalim”.

Ndeshjen e javës së 30-të, Drita zhvillon derbit lokal me Gjilanin./rajonipress/