Hidromorava

Drita “poker” Gjilanit në derbi

Gjilan – Në javën e 7-të, në Albi Superligën e Kosovës në futboll, skuadra e Dritës ka mposhtur rivalin lokal, Gjilanin, me rezultat 4-1.

“Bardhekaltërtit” e Dritës, dominuan takimin nga fillimi deri në fund. Skuadra e Dritës arriti të kaloj në epërsi në minutën e 38-të, përmes Blend Baftiut.

Ndërsa, lojtari i ndeshjës së sotëm, Marko Simonovski, shënoj dy gola të shpejt në fund të pjesës së parë, duke i dërguar skuadrat në pushim më rezultat 3-0 për Dritën.

Simonovski, arriti që ta kompletoj hetrikun në minutën e 69, duke ngritur ëpërsin në 4-0. Krejt qka mundi të bëj skuadra e Gjilanit, ishte të shënoj golin e “nderit”, në minutën e 79-të, ku golashënues ishte Zabergja.

Me këtë fitore FC Drita mbetet skuadra e vetme pa humbje në Superligë, ndërsa Gjilani pëson humbjen e parë në këtë stinorë.

Në fundjavë, Drita do të takohet me Malishevën, ndërsa Gjilani do ta pret Llapin./rajonipress/