Drita nuk ndalet “viktima” e radhës ishte Feronikeli

Futbollistët e Dritës kanë arritur në javën e 29-t,ë në Superligën e Kosovës, ta mposhtin skuadrën nga Drenasi, Feronikelin me rezultat 2-1 duke e ruajtur pozitën e parë në tabelën e klasifikimit.

Në një ndeshje mesatare “bardhekaltërtit” e Dritës, arritën dy herë ta mposhtin portierin Florian Smakiqin, për të ruajtur diferencën ndaj skuadrave tjera përcjellëse, tani me këtë fitore Drita është larg Ballkanit 5pikë, Gjilanit 6 pikë dhe Prishtinës 7 pikë.

Në pjesën e parë në minutën e 26-të, Xhevdet Shabani lëshon rast të volitshëm, por gjuajtja e tij me kokë përfundon jashtë portës.

Mesfushori Erjon Vucaj në minutën e 34-të nga 30 metra me gjuajtje precize e të fort arrinë ta mposht portierin Smakiqin 1-0.

Të vetmin rast futbollistët mysafirë e patën në minutën e 43-të, kur me kokë gjuan Gbowea por pret Faton Maloku.

Në minutën e 55-të, mesfushori Besmir Bojku përfiton nga gabimi i portierit Faton Malokut i cili nga 13 metra në tollovinë e krijuar barazon në 1-1.

Pas një kundërsulmi të shpejt Blakqori i Dritës pengohet në zonën e rrezikshme të Feronikelit dhe arbitri i kësaj ndeshje Selim Isufi nga Mitrovica akordon në pikën e bardhë.

Nga pika e bardh i pagabuar ishte Fidan Gërbeshi, dhe sjell skuadrën e tij përsëri në epërsi 2-1.

Pas kësaj fitore Drita ka tubuar

Pas ndeshjes trajneri i Feronikelit, Afrim Tovërlani, deklaroi.
“Po e kemi vështirë ti motivojmë futbollistët pasi në këtë kampionat nuk po kemi aspirata, dhe kështu po i shfrytëzojmë futbollistët e rinjë për t`i sprovuar, dhe për të shikuar për planet e ardhshme”.

Ndërsa, trajneri i Dritës, Ardian Nuhiu ka deklaruar.
“I përgëzoj futbollistët për angazhim, fituam tri pikë të rëndësishme, në këtë ballafaqim na mungoi goli i qetësisë, tani na presin ndeshje të vështira dhe tani do të fillojmë të mendojmë për ndeshjen kundër Prishtinës”.

Në javën e ardhshme Drita udhëton në kryeqytet për tu takuar me Prishtinën
pas 29 javëve Drita ka tubuar./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).