Drita mposht Vushtrrinë për të marrë kreun e tabelës

Në stadiumin “Ferki Aliu” në Vushtrri, në kuadër të javës së 19-të, skuadra e Dritës ka arritur ta mposht Vushtrrinë me rezultat 2-3.

Futbollistët e Dritës arrin në epërsi në minutën e 18-të, së pari Blakqori harkon e me kokë Emini sjell skuadrën e tij në epërsi 1-0.

Skuadra vendëse arrin ta barazon shpejt rezultatin në minutën e 31-të, Drilon Fazliu pas një tollovie gjuan Tofilofski i Dritës ngatërrohet dhe topi ishte në vijën fatale të portës së tij dhe ishte mjaft diskutabile se a kishte kaluar topin vijën fatale, por arbitri Nuza tregon se goli ishte i rregullt.

Mesfushori Vuqaj në minutën e 35-të, gjuan furishëm nga 30 metra duke shënuar gol mjaft të bukur, por edhe portieri vendas Koubassanath reagon mjaft dobët për të kaluar në epërsi në 2-1.

Në pjesën e dytë vendasit arrin ta barazojnë rezultatin në minutën e 61-të, pas disa kombinimeve Istrefi arrin ta gjej rrjetën e portierin Tofolofskit.

Në minutën e 72-të, qendërsulmuesi Kastriot Rexha pas goditjes nga këndi me kokë arrin ta shënon golin e fitores në këtë ballafaqim mjaft të vështirë.

Pas ndeshjes trajneri i Dritës, Ardian Nuhiu ka theksuar.
“I urojë futbollistët e mi për këto tri pikë tejet të vlefshme, ishte fusha e vështirë por ne arritëm ti marrim tri pikë dhe kjo është për atë që kemi udhëtuar në ndeshjen e sotme”.

Drita në javën e 20-të, është nikoqire e Drenicës.

Me këtë fitore Drita tani ka 37 pikë aq sa ka Ballkani në pozitën e parë, por skuadra e Ballkanit ka një ndeshje më pak të zhvilluar./rajonipress/