Drita kryen detyrën përballë Lirisë

Skuadra e Dritës ka mposhtur Lirinë me rezultat 4:2, në ndeshjen e javës së 29-të të zhvilluar në stadiumin më bari sintetik në Gjilan.

Intelektualët kaluan në epërsi në minutën e 10-të me golin e shënuar nga talenti, Meris Maliqi. Epërsinë e dyfishoj sulmuesi, Krasniqi në minutën e 48.

Golin e tretë vendasit e shënuan në 58-të, kur Domi i mysafirëve shënoj autogol. Prizerenasit arritën të zbusin epërsinë nëpërmjet Arbër Bashës, 3:1.

Golin e katër për Intelektualët e shënoj mesfushori Dabiqaj në minutën e 85-të. Ndërsa, mysafiret arritën që në fund të ndeshjes të shënojnë përsëri përmes Bashës, duke vulosur ndeshjen me rezultat 4:2.

Skuadra e Dritës, pas kësaj fitore në mesjave e pret Prishtinën ne Gjilan në ndeshjën e dytë gjysmëfinale të Kupës së Kosovës, ndërsa në vikendin e ardhshëm do të takohet me Ballkanin në Suharekë.