Drita kalon ndeshjen e parë, kualifikohet në finale të rundit preliminarë

Në stadiumin “Colovray” të Nionit të Zvicrës, Drita ka arritur ta mposht skuadrën nga Andora, Inter d’Escaldes me rezultat 2-1.

Futbollistët e Dritës në këtë ballafaqim të fazës prelimintare është paraqitur pa dy titullarët e saj, Fidan Gërbeshin i cili është dalur pozitiv me COVID-19 dhe Bujar Shabanin i cili ishte i detyruar të vetë izolohet.

Afër stadiumit “Colovray”, këtë ballafaqim e kanë përcjell disa dhjetëra tifozë “Intelektual” të Dritës.

Futbollisti më i mirë i ndeshjes së sotme, Xhevdet Shabani rastin e parë e kishte në minutën e 10-të, por gjuajtja e tij përfundon mbi port.

Rast të mirë Shabani kishte edhe në minutën e 18-të, kalon tre mbrojtës mysafirë gjuan por nuk godet portën.

Dy minuta më vonë XH.Shabani nga 17 metra me gjuajtje precize gjenë këndin e epërm të portierit Jose Gomes për rezultatin 1-0.

Musafirët arrinë të barazojn në minutën e 29-të, pas ndërprerjes nga 18 metra nga krahu në tollovinë e krijuar më së miri gjendet Emili Garcia i cili mposht portierin Faton Malokun 1-1.

Në minutat shtesë të pjesës së parë Namani me gjuajtje të fuqishme shënon eurogol, i cili edhe del të jetë edhe goli i fitores.

Gjerë në fund të ndeshjes raste të mira pati Kastriot Rexha në minutën e 50-të e 60-të, por gjuajtjet e tij nuk ishin të sakta.

Pas kësaj fitore skuadra e Dritës në finale do të takohet me skuadrën Lindfield e cila është një ekip gjysmë-profesioniste./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).