Drita kalon ndeshjen e parë, kualifikohet në finale të rundit preliminarë

Në stadiumin “Colovray” të Nionit të Zvicrës, Drita ka arritur ta mposht skuadrën nga Andora, Inter d’Escaldes me rezultat 2-1.

Futbollistët e Dritës në këtë ballafaqim të fazës prelimintare është paraqitur pa dy titullarët e saj, Fidan Gërbeshin i cili është dalur pozitiv me COVID-19 dhe Bujar Shabanin i cili ishte i detyruar të vetë izolohet.

Afër stadiumit “Colovray”, këtë ballafaqim e kanë përcjell disa dhjetëra tifozë “Intelektual” të Dritës.

Futbollisti më i mirë i ndeshjes së sotme, Xhevdet Shabani rastin e parë e kishte në minutën e 10-të, por gjuajtja e tij përfundon mbi port.

Rast të mirë Shabani kishte edhe në minutën e 18-të, kalon tre mbrojtës mysafirë gjuan por nuk godet portën.

Dy minuta më vonë XH.Shabani nga 17 metra me gjuajtje precize gjenë këndin e epërm të portierit Jose Gomes për rezultatin 1-0.

Musafirët arrinë të barazojn në minutën e 29-të, pas ndërprerjes nga 18 metra nga krahu në tollovinë e krijuar më së miri gjendet Emili Garcia i cili mposht portierin Faton Malokun 1-1.

Në minutat shtesë të pjesës së parë Namani me gjuajtje të fuqishme shënon eurogol, i cili edhe del të jetë edhe goli i fitores.

Gjerë në fund të ndeshjes raste të mira pati Kastriot Rexha në minutën e 50-të e 60-të, por gjuajtjet e tij nuk ishin të sakta.

Pas kësaj fitore skuadra e Dritës në finale do të takohet me skuadrën Lindfield e cila është një ekip gjysmë-profesioniste./rajonipress/