Dredhëzat ngadalësojnë plakjen e truri

E keni vështirë për t’i kujtuar angazhimet, emrat apo takimet që lini me kalimin e moshës? Shpëtimi mund t’ju vijë nga dredhëza, e cila konsiderohet si fruta më e mirë për kujtesën e grave, transmeton “Zeri.info”.

Sipas një studimi të publikuar në revistën “Annals of Neurology”, në fakt të gjitha frutat e kuqe, por sidomos dredhëzat, kanë fuqinë për ta ngadalësuar plakjen e trurit dhe humbjen e kujtesës me kalimin e moshës.

Studimi i lartpërmendur tregon se femrat që konsumojnë më shumë dredhëza se të tjerat kanë aftësinë ta ruajnë mesatarisht kujtesën edhe 2 vjet më shumë se to. /ZËRI/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).