Dredhëzat kanë pak kalori dhe shumë dobi

Dredhëzat janë të pasura me ujë (më shumë se 60%) dhe sheqer (10%), prandaj u takojnë pemëve me më së paku kalori. Marrë parasysh se sezoni i saj është në maj dhe në qershor, ju kemi përgatitur disa karakteristika për dredhëzat.

Për t’i plotësuar nevojat e organizmit me dozën ditore të dredhëzave, sugjerohet porcioni prej tetë dredhëzave, të cilat përafërsisht përmbajnë 50 kalori dhe peshojnë 150 gramë, ndërsa që janë burim i shkëlqyeshëm i vitaminave C, fibrave ushqyese dhe shumë materieve të tjera të rëndësishme.

Nëse në organizëm konsumoni sasinë e përmendur të dredhëzave, trupit dhe organizmit tuaj do t’ia bëni një të mirë të madhe. Shumë dhimbje, në vend të ndihmës së mjekut mund t’i shëroni me ndihmën e këtij fryti magjik. Dredhëzat posedojnë sasi të analgjetikëve. Nëse vuani nga dhimbjet e kokës, atëherë konsumoni një porcion me dredhëza. Përdorni edhe për ulje të temperaturës, dhimbjeve në muskuj, si dhe kundër të ënjturave.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).