Doli në dritë libri “Mërgata shqiptare në Gjermani”, e autorit Argjend Hasani

Pas një pune relativisht të gjatë kërkimore katër vjeçare për rolin, rëndësinë, shkaqet e emigrimit dhe organizimin kulturor dhe atdhetar të mërgatës shqiptare në Gjermani, autori Argjend Hasani, nxori në dritë botimin voluminoz me titull :”Mërgata shqiptare në Gjermani”, (Pjesa e Parë), botues Lena Grafik në Prishtinë.

Në këtë botim voluminoz mbi 300 faqësh, autori dhe publicisti Argjend Hasani, ka prezantuar punën dhe aktivitetet e mërgatës shqiptare në Gjermani në një interval kohor 50 vjeçar.

Libri përmban tetë kapituj, duke filluar me fillet e para që quan në migrimin e bashkatdhetarëve tanë jashtë atdheut, organizimeve kulturore dhe atdhetare, arsimore, artit dhe letërsisë, humanizmit, afarizmit dhe integrimit në Republikën Federale të Gjermanisë.

Autori Argjend Hasani, gjatë grumbullimit të të dhënave për botim, ka bashkëpunuar me shumë personalitete të shquara atdhetare që jetojnë dhe veprojnë në Gjermani, veprimtarë, shkrimtarë, arsimtarë, krijues, artistë, etj, si dhe me shoqata të shumta kulturore që mbajnë gjallë frymën atdhetare në mërgim./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).