Doganat – burimi kryesor i të hyrave të shtetit, shpenzimet më të mëdha për paga

Në nëntëmujorin e parë të vitit të kaluar mbi një miliard euro janë mbledhur në Ministrinë e Financave dhe po aq të tilla janë shpenzuar si për paga, për mallra e për shërbime dhe për huamarrje shtetërore. Gazeta ka siguruar dokumentin, në të cilin janë të paraqitura në mënyrë të detajuar këto shpenzime, shkruan sot Zëri.

1 miliardë e 379 mijë euro është numri i të hyrave në Ministrinë e Financave. Në raportin nëntëmujor të vitit paraprak, të cilin e ka siguruar gazeta “Zëri”, theksohet se të hyrat më të mëdha kanë ardhur nga Dogana e Kosovës me 864 milionë euro dhe nga Administrata Tatimore e Kosovës me 372 milionë e 350 mijë euro. E pagesat, veçanërisht ato për paga, i kanë kushtuar buxhetit të shtetit 1 miliard e 406 milionë euro.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).