Dogana tregon se sa ka rënë blerja e veturave nga kosovarët

Kosova sikurse e gjithë bota po përballet me pandeminë, kjo si pasojë e përhapjes së virusit Korona.

Përveç vdekjeve të shumta që u shkaktuan në gjithë vendet, situata e krijuar ka prekur thuajse çdo biznes në secilin cep të botës.

E që nga 14 marsi, Qeveria në Kosovë, bashkë me Ministrinë e Shëndetësisë, Ministrinë e Infrastrukturës, Ministrinë e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike (MEPTINS), në mesin e shumë vendimeve, morën vendim edhe për mbylljen e kufijve.

Prej asaj kohe Koronavirusi përveç sfidave në sistemin shëndetësor, e goditi biznesin e vendit tonë, sidomos blerjen e veturave jashtë Kosovës.

Importi i veturave të përdorura, por edhe atyre të reja për në Kosovë, ka rënë dukshëm në 4 muajt e fundit e me theks në muajin mars e prill.

Zëdhënësi i Doganave të Kosovës, Adriatik Stavileci ka treguar për Agjencinë e Lajmeve FaktePlus se gjatë muajit prill të këtij viti janë importuar vetëm 344 vetura të përdoruara.

Derisa në periudhën e njëjtë kohore të vitit 2019, ishin importuar 1 mijë e 660 automjete.

“Importi i veturave të përdorura për këtë 4 mujor ka pësuar rënie. Nëse në vitin 2019-të kishim 5590 copë automjete, tani kemi 4313 copë, ku vetëm në prill kemi pasur import shumë të ulët, pra vetëm 344 automjete që në krahasim me vitin paraprak është ulje e konsiderueshme sepse prilli i 2019 ishte 1660 cope”, ka treguar Stavileci.

Ky zvogëlim i blerjeve nga shtetet e jashtme ka edhe pasojat për Kosovës, pasi janë 3.4 milionë euro më pak taksa të paguara për shtetin për katër muajt e parë të këtij viti, prej edhe kur u shfaq Koronavirusi.

“Edhe taksat kanë rënë pasi gjatë katër mujorit të vitit të kaluar kemi pasur 16.2 milionë, e këtë vit kemi 12.8 milionë”, tregon Stavileci.

Kosova ka shënuar rënie edhe në blerjen e veturave të reja.

Derisa në marsin e 2019-tës ishin importuar 342 vetura, marsin e këtij viti, janë importuar 120 automjete.

Por, rënia e importit të veturave ka qenë edhe më keq në muajin prill të këtij viti.

Në 2019-tën ishin importuar 338 vetura, kurse në prillin e këtij viti, janë importuar hiç më shumë se 93 vetura.

Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i Doganës së Kosovës, Adriatik Stavileci.

“Siç shihet edhe nga tabela ka ulje të numri të importit. Nëse në mars të 2019-ës kemi pasur 342 automjete marsi i 2020-ës ka rezultuar me 120 automjete të importuara. Kurse prilli ka qenë edhe me më pak automjete të importuara, pasi në vitin e kaluar kishim 338 të importuara, derisa tani kemi 93 të importuara, pra ka një rënie të theksuar në numrin e veturave të importuara që si rezultat ka edhe me pak taksa. Nëse në katër muajt e parë të vitit 2019-të janë grumbulluar 3.4 milionë nga taksat në automjete gjatë këtij viti kemi 2.4 milionë”, ka bërë të ditur Stavileci.

Kujtojmë që rastet e para të të infektuarve me Koronavirus në Kosovë u shfaqen më 13 mars. Marrë parasysh të dhënat e fundit, në Kosovë me Koronavirus janë infektuar gjithsej 856 persona, derisa numri i të shëruarve ka arritur në 490, ndërsa janë 26 persona që kanë vdekur si pasojë e koronavirusit, shkruan FaktePlus.

E në mesin e të vdekurve, është edhe një oficer doganor i Doganës së Kosovës.

Doganieri 53- vjeçar ishte nga Prizren dhe pas infektimit kishte pasur komplikime shëndetësore, ku edhe përkundër përkujdesjes ndërroi jetë në Klinikën Infektive.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).