Ditari i Dardanisë

Poezi nga Atdhe Geci

Teatër famëkeq i adresohet Kosovës
që Kosova të jap Trepçën e Ujmanin
të jap kishat dhe Luginën e Moravës
dhe të bie në nënshtrim të detyruar

Kot i trokas mendjes dhe mendimit,
logjika ime s´e kupton kapitullimin
Teatër famëkeq i adresohet Kosovës
Trepça Iliriane t´i faturohet Serbisë
kjo është e pabesueshme për lirinë

Kush po e kërkon poshtërimin tonë
dhe hapjen e luftërave në Ballkan
Ju që jetoni jashtë arsyes së kohës
Trepça nuk falet dhe as s´tregëtohet
Pa u shterru gjithë gjaku i dardanisë

Në Trepçë është shpirti atdheut tonë
më e gjakëta flakë e të gjithë kombit
Kosovë, si mund të jetë paqja me ty
kur pjesët të shenjta i falen Serbisë

Zgjohu fitore nga gënjeshtra, zgjohu
se oligarkët Kosovën po e copëtojnë!…
ngritu Kosovë përreth Lumit të Ibrit
se na shkoi Trepça, Ujmani e Morava!

Atdhe Geci – Dortmund, 2020

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).