UBT

Disa ushqime që mund t’i hani sa të doni sepse nuk ndikojnë në peshë

/ 1 minutë lexim
RCCOLA

Ndonjëherë, humbja e peshës duket si një udhëtim i pafund. Nga numërimi i kalorive deri te vëmendja ndaj madhësisë së porcioneve, gjetja e recetave të shëndetshme në internet, ndjekja e dietave të caktuar dhe sërish lufta me kilogramët e tepërt vazhdon.

Po sikur t’ju themi se ka disa ushqime që mund t’i hani (praktikisht) sa të doni pa shtuar peshë? Fruta, perime apo kokoshka që janë të gjitha të mbushura me pak kalori dhe nuk prishin asnjë përpjekje tuajën për të humbur peshë.

RCCOLA

Frutat janë një zgjedhje e mirë pasi janë të pasura me karbohidrate nga sheqernat, ndaj pavarësisht sasisë që hani ato jo vetëm që nuk ndikojnë në peshën tuaj, por i shtojnë vlerat ushqyese organizmit tuaj. Kjo listë me fruta, perime dhe drithëra rrit energjinë fizike dhe ndjesinë e ngopjes duke ju mbajtur në këtë gjendje për orë të tëra, pa pasur nevojën të kaloni nga frigoriferi.

1 Shalqiri

2 Mollët

3 Kokoshkat

4 Bananet ( të verdha dhe jeshile)

5 Mjedrat

6 Shegët

7 Domatet

8 Drithërat

9 Kungulli

10 Qiqrat

11 Qitro

12 Frut pasioni

13 Spinaqi