Disa pyetje për Tugjecin

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Nëpër orë t’ hershme t’ mëngjesit –
Bylbylat i këndojnë Tugjecit !

Bylbylat në vend nuk ngecin –
Për shumëçka e pyesin Tugjecin !

O Tugjec, fshat i Gollakut –
Ku i ke burrat e konakut ?!

O Tugjec, vend i qershive –
Ku e ke Kullën e Ushtrive ?!

O Tugjec , fshat i kodrinës –
Ku e ke Hanin e Hamit Sijarinës ?!

O Tugjec , çerdhja e pëllumbit –
Ku e ke Hanin e Arif Kosumit ?!

O Tugjec , fshat i krenarisë –
Ku e ke ushtrinë e Shqipërisë ?!

Ku e ke ushtrinë, ku e ke Hanin ,
Ku e ke Shefqet Kapetanin ?!

Shefqet Kapetanin – Shefqet Bylykbashin ,
Oficer shqiptarë – kapedan yzbashin ?!

Ca bylbyla po e dridhin plepin –
O Tugjec , ku e ke mejtepin ?!

Ca bylbyla po e dridhin shpatin –
O Tugjec , ku e ke xhematin ?!

O Tugjec , qendër e fshatarit –
Ku e ke dyqanin e farkëtarit ?!

Po këndojnë bylbylat n’ katunde për punën –
O Tugjec, ku i ke ti , zyrat dhe Komunën ?!

Po këndojnë bylbylat në fusha dhe male –
O Tugjec , ku e ke ti , Bashkësinë Lokale ?!

Po këndojnë bylbylat , këngët sipas rendit –
O Tugjec, ku e ke ti , atë Zyrën e Vendit ?!

Po këndojnë bylbylat në fshatrat malore –
O Tugjec , ku i ke ti , ndërtesat shkollore ?!

Po këndojnë bylbylat n’ troje te fshatarët –
O Tugjec , ku i ke ti , nxënësit , arsimtarët ?!…

Po këndojnë bylbylat nëpër degë të mollës –
O Tugjec, ku i ke ti , banesat e shkollës ?!

Po këndojnë bylbylat në degë përmbi plepa –
O Tugjec , ku t’ mbeti ty , biblioteka ?!

Po këndojnë bylbylat n’ fshatrat kodrinore –
O Tugjec , ku t’ mbeten ato tri shitore ?!

Po këndojnë bylbylat nëpër degë të plepit –
O Tugjec , ku t’ mbeti Shtëpia e Shëndetit ?!

Gjilan , më 28.09.2019.
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).