Disa mënyra si ta luftoni astmën dhe alergjitë

Rreth 60% deri 90% e njerëzve me astmë kanë astmë alergjike. Prandaj, nëse keni astmë keni një shansë të mirë për të zbuluar alergjitë që keni nga: marimangat, puluri, poleni, buburrecat, etj.

Hapi i parë për të parandaluar astmën është shmangia nga alergjitë, por kjo nuk është gjithmonë e e mjaftueshme për të ndaluar simptomat, si kollitja, mpiksja dhe fryma.

Këtu janë disa ilaçe të zakonshme që përdoren për të trajtuar astmatën alergjike:

Kortikosteroidet

Antagonistet e receptorit te leukotrieneve

Antihistamines

Agonistë beta të veprimit të shkurtër

Kortikosteroidet orale.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).