Fundamenti

Disa këshilla se si të shmangni djersitjen e tepërt

/ 2 minuta lexim
Mobi Casa

Djersa ka një funksion të rëndësishëm, që është rregullimi i temperaturës së trupit kur ai nxehet së tepërmi. Megjithatë, disa njerëz përjetojë djersitje të tepërt, gjë e cila në shumë raste mund të jetë diçka e sikletshme.

Më poshtë gjeni disa këshilla të cilat mund t’ju vijnë në ndihmë nëse po përpiqeni të shmangni djersitjen e tepërt.

Përdorni antidjersë

Emri i thotë të gjitha, por mos e ngatërroni me deodorantin!

Ndryshe nga deodoranti, antidjersa nuk maskon vetëm erën, por përmban jone alumini që ndalojnë qelizat tuaja të prodhojnë djersë.

Është interesant fakti se antidjersa funksionon më mirë nëse e aplikoni gjatë natës.

Mbani veshje të përbëra nga fibrat natyrale

Veshjet e bëra nga fibra natyrale si pambuku ose liri, te cilat duhet të jenë edhe pak të lirshme, janë ato më të përshtatshmet nëse jeni një individ që djersisni shumë.

Veshjet e ngushta dhe sintetike nuk e lënë lëkurën tuaj të marrë frymë, e biles veshje të tilla priren të mbajnë aromë.

Kur jeni të nervozuar, mund të jetë e vështirë të ndaloni djersitjen.

Uji Dea

Mënyra më e mirë është të qetësoheni sa më shpejt që të jetë e mundur.

Nëse mundeni, bëni një dush të ftohtë ose provoni t’i vendosni këmbët në ujë me akull.

Reduktoni kripën

Kur konsumoni shumë kripë, trupi juaj do të përpiqet ta eliminojë atë përmes djersës.

Reduktoni ushqimet pikante dhe pijet e nxehta

Trupi juaj reagon ndaj kapsaicinës tek ushqimet pikante duke djersitur. E njëjta gjë vlen edhe për ushqimet dhe pijet me temperaturë të nxehtë.

Shmangni kafeinën dhe alkoolin

Kafeina stimulon sistemin tuaj nervor, i cili i aktivizon gjëndrat e djersës.

Ndërsa alkooli shkakton zgjerimin e enëve të gjakut, kështu që ju bën të ndiheni më të nxehtë fizikisht.