Dieta për dhëmbë të bardhë

Djathi i fortë, agrumet, mund të jenë kyçe për dhëmbë të bardhë. Shumica e dietës për ‘dhëmbë të bardhë’ përqendrohet në shmangien e ushqimeve, si vera e kuqe, këri dhe kafeja, që mund të njollosin apo ngjyrosin dhëmbët, thotë dr. Anthony Zybutz.

Por, po aq e rëndësishme është që t’i zgjidhni ushqimet që në mënyrë aktive punojnë në pastrimin e dhëmbëve, ka këshilluar ai. ‘Fjalët e Simon Cowell dhe Kim Kardashian mund të jenë më të famshme shkaku se dalin nga goja e tyre me dhëmbë të bardhë’, shton ai.

PËRTYPJA

Frutat dhe perimet që kanë nevojë për përtypje veprojnë sikurse një brushë që i pastron dhëmbët. Mollët, karotat, lakra jeshile janë zgjedhje e duhur.

PËSHTYMA

Sasia e shtuar e pështymës ndihmon që dhëmbët tuaj të jenë më të bardhë, kështu që agrumet si grejpefruti, limoni dhe portokajtë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, në mënyrë natyrale pastrojnë dhëmbët tuaj derisa i konsumoni. Kjo pasi që të gjitha këto agrume janë të pasura me acidin malik, që inkurajon sekretimin e pështymës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS