Dëshmori i kombit Ismajl Ismajli

Nga Demir Krasniqi

Çiftelinë e kam rrokë n’ dorë –
Do t’ këndoj për një dëshmorë !
Do t’ këndoj një dëshmorë t’ kombit –
Kënga e tij do t’ jehojë globit !
Me këta tela t’ çiftelisë –
Do t’ këndoj këngë të lavdisë ,
Për dëshmorin e trimërisë ,
Që ia fali jetën lirisë !

Për çdo vjet për 11 Majin –
Këndojmë dëshmorin Ismajl Ismajlin !
Lindë e rritë n’ fshat t’ Kopërnicës ,
Të Komunës së Kamenicës !
Ismajl Ismajli biri i trimërisë –
Ra n’ altarin e lirisë !
Gjaku i tij u derdh si gurrë –
Ra n’ altar , për t’ mos vdekur kurrë !

Kolosi i lirisë , Ismajl Ismajli –
Asnjëherë luftën s’e ndali !
Asnjëherë nuk u gjunjëzua –
Okupatorit serb , nuk iu dorëzua !
Për vrasjet mizore , ndaj popullit të tij –
Ismajli , rroku pushkën – luftoi për liri !
Dëshmori i kombit , tërë jetën luftoi –
Armikun shekullor se si ta shkatërroi ?!

Ismajli , ishte luan i vërtetë –
Ndaj armikut shekullor serb !
Dëshmori i kombit , tërë jetën punoi ,
Tërë jetën mendoi , tërë jetën luftoi !…
Armikun shekullor se si ta shkatërroi –
Që kombi i tij , i lirë të jetoi ?!
Dëshmori i kombit , Ismajl Ismajli –
Gjak e shpirt e jetë – Kosovës ia fali !

Sot është dritë e lirisë së Kosovës –
Si e të gjithë popujve t’ botës !
Që aq shumë e deshi Ismajli –
Për liri jetën e fali !
Kosovën e deshi , ma shumë se vetë vetën –
Për te dha çdo gjë , nuk kurseu as jetën !
Për te u flijua , për t’ vetmin qëllim –
Që populli dhe vendi t’ kenë liri , çlirim !…
Gjaku i dëshmorit Ismajl Ismajli –
Sot është dritë e lirisë së Kosovës , që jetën ia fali !
Kosovën , aq shumë e deshi Ismajli –
Për popullin dhe lirinë e saj , jetën ia fali !
Dëshmori i kombit Ismajl Ismajli –
Për atdhe , liri , luftën kurrë s’e ndali !
Gjatë tërë jetës së tij , shkruante parulla –
Si rrobave t’ trupit , kur iu qepnin pulla !

Ku i jepej rasti , në mur e në çdo cep –
Duke paralajmëruar okupatorin serb ,
Se ky popull do të luftoi si gjithë popujt e botës ,
Gjerë n’ frymën e fundit për tokën e Kosovës !
Dëshmori Ismajl Ismajli , ishte luftëtar i rrallë –
Për liri e për atdhe , kishte zjarr e mall !
Ai , nga të tjerët shokë , gjithmonë është dalluar –
Kishte ideal të fortë , për liri për të luftuar !

Për te , kurrë nuk kishte asnjë lloj pengesë –
Që mund ta ndalte drejt idealit të tij në qëndresë !
Dëshmori Ismajl Ismajli , heroikisht ka qëndrua –
Me regjimin fashist serb , asnjëherë nuk është pajtua !
Ai shpesh thoshte me shokë të vet :
“Ma kanë lënë një amanet ,
Babë , Babagjysh e Katragjysh –
Ta mbroj pragun e shtëpisë” !…

Ismajli , asnjëherë nuk iu tremb vdekjes –
Për fitore nuk i ikte shpresës !
Ai , në momentin e fundit të jetës së tij –
Për armikun serb kishte një porosi:
”Unë , sot po lindi për popullin tim –
Nga se do të shkoj në luftë për çlirim !
Ndërsa , ju do të vdisni përgjithmonë –
Se fort po e lakmoni vendin tonë ! “

Në tubimin përkujtimor , në 20 vjetor ,
Të e rënies së Ismajl Ismajlit , dëshmor –
N’ fshatin Kopërnicë me traditë malësor ,
Të Shtunën , është mbajtur tubim madhështor !
Ku është përkujtuar vepra heroike
E dëshmorit Ismajl Ismajlit me zemër kreshnike !
N’ këtë tubim madhështor përkujtimor luftëtarë –
Pat shumë bashkëluftëtarë nga mbarë trungu shqiptarë !

Bashkëveprimtari i dëshmorit Ismajl Ismajlit –
Ali Hoxha , ka theksuar para masës së rrafshit dhe malit :
” Sot dëshmori Ismajl Ismajli , n’ këtë ditë t’ madhe t’ historisë –
Është i gjallë dhe i pavdekshëm në statujën e tij t’ lirisë !
Ismajli , u flijua për popullin dhe atdheun e Ilirisë –
Ai , sot po qëndron si shqiponjë në qiellin e pastër të lirisë !
Kujtimet e historisë – nëpër shekuj kurrë nuk tresin ,
E viganët e lirisë – n’ trojet tona kurrë nuk vdesin”!

Kryetari i Komunës së Kamenicës – Qëndron Kastrati
Për dëshmorin e Kopërnicës , ka thënë një fjalë rasti :
“Jemi përballur me një regjim të hekurt , si prushi në furrë –
Por , falë dëshmorëve që ranë për të mos vdekur kurrë !
Ata , përgjithmonë e përzumë robërinë ,
Maltretimet , varfërinë edhe mizorinë !
E ne , sot krenarë po e gëzojmë lirinë ,
Shtetin tonë sovran edhe pavarësinë !”

N’ emër t’ familjarëve , përshëndetje u fali –
Vajza e dëshmorit , Arlinda Ismajli:
“Sot, n’ këtë jubile , të gjithë që kemi ardhë –
Për veprën e prindit tonë , ne jemi krenarë !
Gjaku i tij , u bëftë rreze e dritë lirie ,
Për popullin e Kosovës – dëshmorë krenarie !
Sot , babai Ismajli , si prind na mungon –
Por , ne fëmijëve t’ tij , gjithmonë na forcon !

Por , dëshmorët janë ata që s’ mendojnë për vetën –
Për ne , japin më të shtrenjtën e tyre – jetën !
Dhe nuk vdesin kurrë duke e ruajtur amanetin me nderë ,
E gjakun e tyre me shekuj të tërë !”
Në këtë përvjetor madhështor , në rrëzë këtij malit –
Ju këndua e recitua dëshmorit Ismajl Ismajlit !
N’ mes të fshatit Kopërnicë , ai qëndron me lapidar –
Bënë roje me gjak të tij , për të mirë t’ popullit shqiptarë !

Sot , emrin e kolosit të lirisë Ismajl Ismajlit –
E mbajnë me krenari shkollat dhe rrugët e rrafshit !
Emri i dëshmorit , kurrë nuk do t’ harrohet –
Me këngë krenarie gjithmonë do t’ këndohet !
Dheu i Kosovës i qoftë i lehtë krenarit ,
Dëshmorit , kolosit dhe vizionarit ,
Trimit të pa epur , dëshmorit të kombit –
Ismajl Ismajlit , që na shpëtoi prej robit !

Gjilan, më 11.05.2019.

Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).