Dëshmori i kombit Ismajl Ismajli

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Hej , hej , hej , hej !
Më datën 11 Maj të vitit ’99 ,
U hap lajm i hidhur në të katër anë –
Ra dëshmor luftëtari Ismajl Ismajli ,
Për liri t’ Kosovës , ai jetën e fali !
Refreni :
Hej ! Sot mburret Rugova , Llapi e Gollaku ,
Mburret mbarë Kosova , Drenica e Kamenica –
Për këtë trim të luftës , që s’i hahet haku ,
Që e lindi nëna , e rriti Kopërnica !

Hej, hej, hej, hej !
Atdhetar shëmbëlltyrë , trim Ismajl Ismajli –
Luftëtar , krenar , biri i shqiptarisë !
Deri sa ke gjallë , luftën kurrë s’ e ndali –
Heroikisht ka ra n’ altarin e lirisë !

Hej, hej, hej, hej !
Për liri t’ shqiptarëve gjithë duke luftua –
Ismajlit , asnjëherë syri nuk iu tremb !
Asnjëherë në jetë , ai nuk u gjunjëzua –
Përpara armiqve okupatorë serb !

Hej, hej , hej, hej !
Ismajlin e kish rritë nëna e vet malësore –
Plot guxim , trimëri e atdhetari !
Ai , nuk i duronte shumë vrasje mizore –
Që ia bënin serbët popullit të tij !

Hej, hej, hej , hej !
Ismajl Ismajli ishte luan i vërtetë –
Ndaj armikut serb – okupator shekullor !
Punoj e luftoi për të gëzuar jetë –
Dhe për komb të vet , ai ka ra dëshmor !

Hej, hej, hej , hej !
Dëshmori i kombit , trim Ismajl Ismajli –
Gjaku i tij shndriti dritë lirie e Kosovës !
Popullit t’ Kosovës , jetën ia fali –
Që të jenë të lirë si gjithë popujt e botës !

Hej, hej , hej, hej !
Dëshmori i kombit , trim Ismajl Ismajli ,
Shkruante parulla kudo në çdo cep :
“Lirinë dhe Kosovën , kurrë nuk do t’ ia fali ,
Okupatorit kasap , gjakpirës serb !”

Hej, hej , hej , hej !
Dëshmori i kombit , trim Ismajl Ismajli ,
Për liri t’ atdheut ishte luftëtar i rrallë !
Për trimëri dhe forcë e dallonte ideali –
Dhe s’ kishte pengesë që mund do ta ndalë !

Hej, hej , hej , hej !
Ismajl Ismajli , fliste me një gjuhë dyfish –
Me regjimin serb , nuk pajtohej kurrqysh :
“M’ kanë lënë amanet Babë , Babagjysh e Katragjysh –
T’ mbrojë nderin , moralin , pragun e shtëpisë !”

Hej, hej , hej , hej !
Ismajli para vdekjes , u tregua trim –
Për armikun serb la një porosi të vonë :
“Unë , sot po lindi për popullin tim ,
Ndërsa , ju o serb , do t’ vdisni përgjithmonë !”

Hej, hej , hej , hej !
Për gjithmonë do ta kujtojmë emrin e Ismajl Ismajlit ,
Mundin nuk do t’ia harrojmë këtij kolosi të lirisë –
Do ta mbajnë me nderë shkollat , rrugët e malit ,
Me respekt dhe mburrje , lavd të krenarisë !

Hej, hej , hej , hej !
I qoftë lehtë dheu i Kosovës , t’ prehet qetë trupi i dëshmorit ,
Kolosit , vizionarit , krenarit dhe luftëtarit !…
Trimit të pa epur për liri t’ shqiptarit –
Dëshmorit të kombit Ismajl Ismajlit !

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).