Dëshmoi e veja e Agim Zogajt, akuzon prokurorin Salustro për presion

Ka vazhduar rigjykimi ndaj Fatmir Limajt dhe të tjerëve në rastin e njohur si “Kleçka”. Publiku dhe gazetarët janë përjashtuar nga seanca e sotme me kërkesë të dëshmitares Y. Megjithëse e mbrojtur, gjatë dëshmisë është kuptuar se rrëfimin e ka dhënë e veja e Agim Zogajt, transmeton KTV.

Në fazën e hetimeve kur ajo kishte dhënë dëshmi para EULEX-it kishte thënë se bashkëshorti i saj e kishte paralajmëruar se në rast se i ndodh diçka, t’i dorëzonte ditarët e tij.

Por, të paktën sipas mbrojtjes, ajo të martën ka demantuar gjithçka. Madje, ka akuzuar prokurorin Mauritzo Salustro për presion.

Mbrojtja dëshminë e saj e konsideron si të favorshme për të. Ajo do të vazhdojë dëshminë edhe të enjten në rastin për krime lufte ndaj Fatmir Limajt dhe 9 ish-ushtarëve të UÇK-së. /Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).