Dëshirat

Dimrin e veshi, me dëshira pranverore, verës ia qepi kostumet vjeshtore

*
Pa para
e me para,
dëshirat e mia
t`i jap hua.

*
Edhe ti
or nevrik,
të huajat dëshira
mos i fik.

*
Dëshirat, dëshirat
a kanë kufi?
Laramane dhe vigane
te çdo fëmijë.

*
Dëshirat si retë
hidhen sjellën poshtë e përpjetë,
më lagin si shiu bredhin
ati shtirej se më përkëdhelin.

*
Pas shiut mjegulla u shtri
sakaq e vërshoi lumi i gjumit,
rrëmbimthi ia mbylli ata sy
kureshtar Fatlumit.

Mehmetali Rexhepi

Gjilan, mars 2013

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).