Deserti më shërues që e keni provuar ndonjëherë

Receta daton nga periudha kohore që para 6.000 viteve dhe përmendet në Greqinë antike dhe lindjen e afërt. Disa e quajnë kafjalli grek. Bëhet fjalë për përzierjen e dy artikujve super të shëndetshëm, susamit dhe mjaltit. Disa e quajnë edhe pitja nga susami dhe mjalti.

Kombinimi i këtyre dy artikujve ju furnizon: zink, hekur, fibra, magnez, kalcium, bakër dhe shumë vitamina, sidomos ato të grupit B, transmeton gazeta Kosova Sot Online.

Përbërësit:

– 300 g tahini (pastë nga farat e susamit të bluar);

– 300 g mjaltë.

Ngadalë fërgoni farat e susamit në tepsi pa shtuar yndyrë, deri të merr ngjyrën e artë (5-10 minuta, duke i përzier). Kujdes që susami të mos digjet. Kur të ftohet, e futni në blender me vaj ulliri, derisa e fitoni dendësinë e dëshiruar. Në fund e shtoni mjaltin. Po ashtu, mund të përgatisni edhe badem në kombinim me susam, përkatësisht fara të bluara të susamit. Gjatë përzierjes mund të shtoni edhe arra të bluara apo lajthi. Mund të formoni toptha apo ndonjë formë tjetër me to. Mund t’i ruani në frigorifer dhe për ilaç mund t’i konsumoni dy deri tri në ditë.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).