Derbit pa shikues, a i thuhet derbi?

Gjilan- Dy legjendat të cilët mbajtën gjallë klubet e Dritës e Gjilani, Selami Osmani-Bezi dhe Shukri Sylejmani-Shuka, janë më meritorët që këto dy skuadra kanë arritur të krijojnë identitetin e tyre të respektuar. Ata përpos që kanë arritur t`i ndërtojnë këto dy klube, ata arritën të krijojnë edhe derbin më të madh në Kosovë, duke i dhënë hijeshi garave e kupave në futbollin e Kosovës.

Për derbin e qytetit të Gjilanit – rivalitetin e atmosferën, shkruanin edhe gazetat më prestigjioze evropiane e poashtu edhe televizionet me renome ndërkombëtare.

Qyteti jetonte me ballafaqimin e këtyre dy klubeve, gjithçka para këtyre ballafaqimeve ishte festë sportive, të gjitha qytetet e Kosovës lakmonin tek tifozët “Intelektualët” e “Skifterat”, për atmosferën e krijuar si para ndeshjes, në ndeshje e pas ndeshjes.

Rivaliteti ishte i skajshëm, por gjithçka ishte në frymën sportive. Shumë herë u derdhën lotët e gëzimit e të dëshpërimit, u thurën këngë e vargje poetikë për këtë derbi. Qyteti i Gjilanit ishte i vogël kur tifozët “Intelektualët” e “Skifterat”, marshonin nëpër rrugët e qytetit. Afaristët i mbyllnin lokalët e tyre për t’ju bashkangjitur karvanit të derbit.

Për këtë derbi u pagëzuan edhe fëmijët e lindur, kishte martesa por edhe shkurorzime, u ndanë familjet, fëmija me prindër, vllau me vëlla,motra me motër, u ndanë lagjet e pjesët e qytetit. Por, gjithçka duket të ketë mbetur në histori, pasi derbi në vitet e fundit ka filluar të zbehet me të madhe, e gjithë kjo vjen nga mungesa e stadiumit, por edhe rivaliteti në fushë tani e një kohë të gjatë nuk është ai i më hershmi, pasi në të dy klubet mungojnë futbollist të qytetit të Gjilanit, ndërsa futbollistët e ardhur nga vendet tjera nuk mund të përjetojnë derbin ashtu siç e përjetonin dikur futbollistët nga qyteti i Gjilanit.

Tifozët tani e një kohë të gjatë janë nën mëshirën e fatit, pasi derbi po zhvillohet pa shikues për shkak se stadiumi sintentik nuk po i përmbushë kushtet dhe këtë vendim me shumë arsye e ka marrë Policia e Rajonit të Gjilanit, të cilët janë deklaruar se ky stadium nuk ofron kushte të sigurisë.

Derbi i radhës i cili do të zhvillohet të dielën, do të jetë jetike për Dritën e cila po synon titullin e kampionit, ndërsa Gjilani ka siguruar finale e Kupës së Kosovës dhe është afër të siguroj edhe matematikisht kualifikimin në gara evropiane në stinorin e ardhshëm. Se a do të ketë rivalitet ashtu siç ishte në kohët e kaluara kur mblidheshin gjerë në 15 mijë shikues mbetet të shihet, por një është e sigurt – derbi i qytetit të Gjilanit po perëndon fuqishëm./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS