UBT

Deputetja e LDK-së: Rritja ekonomike 2.02 për qind në tremujorin e dytë, më e ulëta ndonjëherë

/ 2 minuta lexim

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami theksoi sot se rritja ekonomike në vend është vetëm 2.02 për qind, që sipas saj është më e ulëta ndonjëherë.

Bajrami në një postim në Facebook shkruan se nuk ka dialog me biznese, 42 për qind e buxhetit shkon në subvencione, ndërkaq janë bllokuar investimet kapitale.

Lexoni të plotë postimin:

Më 22 mars të vitit 2021, është votuar Qeveria Kurti II. Në atë kohë rritja ekonomike në vend ka qenë mbi 16%, sot rritja ekonomike në vend është vetëm 2.02%.

Ne e dimë që në atë kohë ka qenë edhe bumi postpandemik, por situata sot është rezultat i mungesës totale të politikave ekonomike:

që 80 ditë vendin e kemi nën sanksione,

që tri vite i kanë bllokuar investimet kapitale,

nuk ka asnjë politikë fiskale,

asnjë reformë për përmirësim të ambientit të biznesit,

Fidanishtja

nuk ka rritje të pagave,

42% e buxhetit shkon në subvencione,

vetëm 18% në investime kapitale që nuk arrijnë t’i shpenzojnë

nuk ka bashkëpunim me komuna,

nuk ka dialog me biznese,

ka korrupsion

ka nepotizëm

ka tenderë me negocim

Dhe ja rezultati 2.02% rritja ekonomike për T2, 2023, më e ultë ndonjëherë. /Telegrafi/